SPORTURI  »  HANDBAL  »  PLAY-OFF

Au dat drumul la câini! Dinamo se califică în semifinalele Ligii Naționale într-o atmosferă de vis

Articol de - Publicat duminica, 29 aprilie 2018 20:04

Dinamo s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de handbal masculin, după ce a trecut cu 31-28 de Dobrogea Sud Constanța în meciul decisiv.

Meciul decisiv pentru calificarea în semifinalele campionatului, între Dinamo și Dobrogea Sud Constanța, a fost unul extrem de disputat. Într-un ritm infernal, cu jucătorii dând totul pentru a rămâne în lupta pentru titlu, campioana și deținătoarea Cupei României au oferit cel mai bun meci al sezonului pentru spectatorii neutri.

Fanii celor două echipe au suferit însă pe rând, în funcție de rezultatul de pe tabelă. Dinamo a condus la o diferență minimă 19 minute, 10-9, pentru ca oaspeții să treacă la conducere pe finalul reprizei. A fost 15-12 și 16-14 la pauză!

Fanii i-au împins de la spate

Galeria "câinilor" și-a împins favoriții de la spate. Impulsionați de atmosfera de vis, dinamoviștii au reușit să întoarcă rezultatul pe final. Careul iranian, portarul Heidarirad, pivotul Mousavi, dar și frații Esteki, Allahkaram și Sajad, a fost determinant.

Dinamo a trecut la conducere la 22-21, s-a desprins la 27-24. Constanța a dat totul pentru revenire, s-a apropiat la 26-27, dar nu a putut mai mult. Veteranul Cutura și portarul Mitrevski au fost excelenți pe toată durata partidei, dar la final alb-roșiii au fost cei care au sărbătorit cu suporterii.

31-28 final și Dinamo rămâne în cursa pentru apărarea titlului, pe care l-a cucerit în ultimii doi ani.