SPORTURI  »  HANDBAL  »  BIETIGHEIM-SCM RM. VÂLCEA 31-28

Bietigheim - SCM Rm. Vâlcea 31-28 // Aproape de Main Round » Vâlcea a pierdut al patrulea meci consecutiv în grupă, dar se poate califica în faza următoare

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 noiembrie 2019 21:56

Campioana României, SCM Rm. Vâlcea, a pierdut aseară, la Ludwigsburg, 28-31 cu Bietigheim, al patrulea meci consecutiv în grupa C a Ligii Campionilor. Oltencele au început meciul excelent, au făcut o primă repriză foarte bună, dar s-au stins pe final.

Vâlcencele au condus cu 3-0, apoi cu 8-6, dar au intrat la pauză cu un singur gol diferență: 14-13. Pivotul Asma Elghaoui, extrema Ann Grete Norgaard și centrul Kristina Liscevici au fost jucătoarele care au ținut echipa în față. În partea a doua, campioana României a mai rămas în avantaj doar 7 minute, 16-17. Au urmat cinci minute de secetă și Bietigheim s-a distanțat la trei lungimi, 20-17.

Pentru a spera la calificarea în Main Round, Vâlcea nu avea voie să piardă la mai mult de 6 goluri, în tur SCM câștigând cu 34-27. Au urmat emoții mari în urma fluctuațiilor incredibile din jocul oltencelor. Nemțoaicele au căpătat încredere și s-au dus de la 22-21 la 27-22. Mai erau 7 minute de joc pe care Vâlcea le-a gestionat însă foarte bine.

Irina Glibko a marcat două goluri la timp, după ce până atunci jucase foarte slab, iar Norgaard și Liscevici au arătat că sunt cele mai experimentate jucătoare din lotul campioanei. S-a terminat 31-28, un rezultat care, în condițiile în care Bietigheim pierde la Podgorica, împotriva lui Buducnost, în ultima etapă, duce Vâlcea în primăvara Ligii Campionilor.

Urmează însă meciul cu Brest, unul în care punctele contează pentru Main Round. O misiune dificilă în fața vicecampioanei Franței, care a bifat ieri a cincea victorie consecutivă în grupă, 32-28 cu Buducnost.

Clasament grupa B

1. Brest5500175-14610p
2. Buducnost5302134-1296p
3. SCM Rm. Vâlcea5104125-1392p
4. Bietigheim5104143-1632p

* primele trei echipe se califică în Main Round
Ultima etapă: Vâlcea-Brest, Buducnost-Bietigheim (16 noiembrie)

• Bietigheim 31: Malestein 7, Visser 6, Woller 5, Naidzinavicius 4, Van der Heijden 4, Aardahl 4, Kudlacz 1. Antrenor: Martin Albertsen

• SCM Rm. Vâlcea 28: Norgaard 7, Elghaoui 6, Liscevici 4, Gonzalez 3, Glibko 3, Da Silva 2, M. Lopez 2, Fraga 1. Antrenor: Florentin Pera

3 aruncăride la 7 metri au ratat nemțoaicele din cele 6 avute. Vâlcencele au avut procentaj de 100%: 4/4

Cum au jucat handbalistele din lotul pentru Mondiale

• Iulia Dumanska a apărat doar 15 minute poarta vâlceană. A avut trei parade și a primit 9 goluri.
  • Cristina Florica a jucat în repriza a doua, doar în faza de apărare. Nicio realizare notabilă.
  • Raluca Băcăoanu a revenit în echipă după 6 meciuri consecutive în care nu a evoluat. Ținută pe margine de accidentarea la spate, Raluca s-a zbătut mult în centrul apărării și a fost extrem de utilă în defensivă
  • Mădălina Zamfirescu nu a fost folosită deloc de antrenorul Florentin Pera.

Schimb spectaculos făcut între Vâlcea și Craiova!

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”