SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAȚIONALĂ

Braşovul a trecut de Zalău în meciul 3 şi s-a calificat în semifinale!

Articol de - Publicat joi, 07 mai 2015 21:47

Corona Braşov a reuşit să treacă la general cu 2-1 de HC Zalău şi s-a calificat în penultimul act.

În meciul trei, joi, braşovencele au învins cu 27-24. A fost un meci dominat clar de gazde, care au avut ceva emoţii doar în prima repriză. În partea a doua, elevele lui Bogdan Burcea au făcut un joc-şcoală cu adversarul, în ciuda evoluţiei fantastice a portarului Cheţa.

Pe final, braşovencele s-au relaxat şi de la 26-19, cu două minute înainte de final, Corona a mai marcat o singură dată, dar a primit cinci goluri!

Corona va juca în semifinale cu CSM Bucureşti, iar în cealaltă semifinală se vor duela HCM Roman şi HCM Baia Mare. Primele dispute au loc pe 12 mai, pe terenul primelor formaţii. Partidele doi şi trei au loc la Bucureşti, respectiv Baia Mare, pe 16 şi 18 mai.