SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRIMA ETAPĂ A CAMPIONATULUI FEMININ

Braşovul, doar egal la Baia Mare!

Articol de - Publicat duminica, 14 septembrie 2008 00:00

Vicecampioana României a fost condusă pînă în minutul 55, chiar şi cu 4 goluri diferenţă, dar a scos egalul pe final: 29-29

Surpriză de proporţii în prima etapă a Ligii Naţionale feminine. Rulmentul Braşov, echipa care a transferat în intersezon o mulţime de vedete, nu a reuşit să bataă la Baia Mare, formaţia locală, HC Municipal. Gazdele au condus în permanenţă pe tabelă, cu 16-13 la pauză, 18-14 (minutul 36) şi 21-17 (minutul 42). Cu cinci minute înainte de final, Baia Mare mai avea un avantaj de două goluri, 28-26, dar Braşovul a egalat şi meciul s-a terminat nedecis, 29-29.

Campioana Oltchim Rîmnicu Vîlcea nu a avut emoţii pe teren propriu cu HCM Roman. După 19-9 la pauză, Oltchim s-a impus cu 39-15 ! O altă surpriză, la Constanţa, unde Rapid a învins cu 31-26 ! Şi HCM Buzău a întors miraculos în ultimele 5 minute, de la 21-23, cîştigînd cu 24-23 disputa cu Jolidon Cluj. Deşi a condus pe tabelă 40 de minute, Oţelul Galaţi a fost învinsă la Brăila de Dunărea, 29-28. Gheorghe Tadici a debutat cu un succes în funcţia de manager la HC Zalău. Sălăjencele au învins la Ploieşti nou-promovata CSM cu 34-29. Cetate Deva s-a impus pe teren propriu, 33-30 cu KZN Slatina.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”