SPORTURI  »  HANDBAL  »  BREST - KRISTIANSAND

Vipers Kristiansand a câștigat Liga Campionilor la handbal feminin! Legenda Lunde, în lacrimi la final

Brest Bretagne și Vipers Kristiansand dispută astăzi, de la ora 19:00, finala Ligii Campionilor la handbal feminin.

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 mai 2021 20:31 / Actualizat duminica, 30 mai 2021 20:35

Vipers Kristiansand a cucerit Liga Campionilor la handbal feminin! Norvegienele au trecut în ultimul act de Brest Bretagne, scor 34-28.

• Gyor a câștigat finala mică a Ligii Campionilor, scor 32-21, în fața lui ȚSKA Moscova
  • Finala a fost arbitrată de româncele Simona Stancu și Cristina Năstase.

Vipers Kristiansand a devenit a doua echipă norvegiană care cucerește Liga Campionilor la handbal feminin, după Larvik. Cu o Reistad în zi de grație, autotoare a 8 goluri, Vipers a condus în permanență. La pauză a intrat cu un avantaj de 4 goluri, menținut fără emoții în partea secundă.

Vipers, triumf în Liga Campionilor

Katrine Lunde, legenda din poarta lui Vipers, a făcut un nou meci mare și ajunge la 5 trofee câștigate în Liga Campionilor. Camerele televizunii au surprins cu lacrimi de bucurie în minutele de final.

Ana Gros, interul lui Brest și cea mai bună marcatoare din această ediție de Liga Campionilor, a fost anihilată. A înscris doar 5 goluri, la fel ca Gulden.

Țarul Pera » Traseul lui Florentin Pera de la Reșița la ȚSKA Moscova! Niciun alt tehnician român nu a ajuns să antreneze la un asemenea nivel

Semifinală nebună în Liga Campionilor: Brest a eliminat Gyor după executarea loviturilor de la 7 metri!