SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Brest - SCM Rm. Vâlcea 28-21 » Vâlcea, înfrângere categorică în Franța, după egal la pauză! Gyor s-a încurcat în Rusia, cu ȚSKA

Brest - SCM Rm. Vâlcea 28-21

Articol de - Publicat sambata, 12 septembrie 2020 21:21 / Actualizat sambata, 12 septembrie 2020 21:30

Brest - SCM Rm. Vâlcea 28-21 // Campioana României a jucat foarte bine în prima repriză. În partea, a doua vâlcencele au cedat fără a mai opune rezistență

SCM Rm. Vâlcea a făcut o partidă foarte bună la Brest, în fața celei mai bogate echipe din handbalul feminin, sâmbătă seara. Româncele au condus în prima repriză cu 8-5 și 9-6, dar forța ofensivă a franțuzoaicelor și-a spus cuvântul. Brest a egalat și la pauză s-a intrat pe picior de egalitate: 12-12. Marta Batinovici, căpitanul SCM Rm. Vâlcea, a călcat pe o minge la încălzire, înaintea partidei de la Brest. A intrat în poartă, în debutul partidei, dar nu a rezistat. Pera a trimis-o între buturi din minutul 11 pe puștoaica Diana Ciucă. Diana a avut 7 intervenții în prima repriză, dând multă încredere echipei. În partea a doua însă, portarul vâlcean a mai prins o singură minge și de aici și diferența de scor din repriza a doua: 16-9!

Fără forță de la 9 metri și cu poarta goală

Vâlcea s-a zbătut în apărare, a recuperat destule baloane, dar în atac a fost un adevărat calvar. Nimeni nu și-a asumat răspunderea de a arunca la poartă. S-a încercat să se finalizeze doar pe pătrunderi și prin acțiunile pe extreme. Brest și-a luat măsuri în partea a doua, și Vâlcea nu a mai găsit soluții. În atac, Brest a punctat îndeosebi cu pivotul, sârboaica Sladana Pop-Lazici marcând de 7 ori din tot atâtea acțiuni! Joc slab și pentru jucătoarele de creație ale vâlcencelor, Fraga Fernandez și Kristina Liscevici care au făcut foarte multe greșeli neforțate.

S-a terminat 28-21, o înfrângere categorică a celor de la Brest, una dintre echipele care se vor bate, cu siguranță, la Final 4 în actualul sezon.

Brest Bretagne-SCM Rm. Vâlcea 28-21 (12-12)

Brest: Gros 8, Pop-Lazici 7, Coatanea 3, Mauny 2, Kobylinska 2, Niakate 2, Loseth 2, Gullden 1, Foppa 1
Antrenor: Laurent Bezeau

Vâlcea: M. Lopez 4, Norgaard 3, Glibko 3, Fernandez 3, Elghaoui 2, Trifunovici 2, Aardahl 1, Nikolici 1, Liscevici 1, M. Gonzalez 1
Antrenor: Florentin Pera

Gyor s-a încurcat cu ȚSKA Moscova. Gorbicz a egalat în ultima secundă!

Nu au lipsit surprizele în prima etapă a Ligii Campionilor. Tot în grupa B, din care face parte SCM Rm. Vâlcea, campioana Europei, Gyor nu a reușit să câștige la Moscova cu ȚSKA, echipă aflată la primul său meci în cea mai importantă competiție europeană. Cu toate vedetele pe teren, echipa maghiară ar fi putut chiar să piardă. ȚSKA a condus cu 26-23 cu șase minute înainte de final, Gyor a egalat la 26. În ultimele secunde, Daria Dmitrieva a dus iar vicecampioana Rusiei în avantaj, dar la ultimul atac Gyor a reușit și ea să marcheze prin Anita Gorbicz, veterana de 37 de ani! S-a terminat 27-27, un punct imens pentru ȚSKA Moscova. Odense a câștigat disputa cu Borussia Dortmund, 32-27, vicecampioana Danemarcei venind săptămâna viitoare la Rm. Vâlcea pentru jocul din etapa a doua.

Rezultate din prima etapă

Grupa A: FTC Budapesta-Rostov Don 25-26, Krim Ljubljana-Vipers Kristiansand 26-27
Grupa B: ȚSKA Moscoca-Gyor 27-27, Odense-Dortmund 32-27, Krim Ljubljana-Vipers 26-27

CSM București ia startul pentru a 6-a oară în Ligă. Care e obiectivul pentru Neagu și compania și care sunt principalele adversare

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”