SPORTURI  »  HANDBAL  »  BUDUCNOST - CSM BUCUREȘTI

Buducnost - CSM București 20-28 » „Tigroaicele” câștigă primul lor meci al anului în Liga Campionilor

Cristina Neagu, în acțiune în meciul tur, pe care CSM l-a câștigat cu 30-22 / FOTO: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 ianuarie 2022 19:00 / Actualizat sambata, 15 ianuarie 2022 20:34

CSM București a câștigat primul meci jucat în Liga Campionilor în 2022, scor 28-20 cu Buducnost.

Campioana României a început cu dreptul săptămâna de foc în care va avea de disputat 3 partide. „Tigroaicele” au tremurat pe alocuri împotriva celor de la Buducnost, dar și-au îndeplinit obiectivul: au câștigat și au urcat pe locul 4 în grupă.

Super-transfer reușit de CSM București! » „Tigroaicele” au adus o campioană mondială, europeană și olimpică
CSM București

Jucătoarele au intrat mai greu în ritm, iar primele câteva minute au fost sărace în goluri și faze spectaculoase. Egalată la 1, ulterior la 2, CSM București s-a aflat tot timpul la conducerea partidei din momentul în care a făcut 3-2. „Tigroaicele” au încheiat prima parte cu un avantaj de 6 goluri, 15-9.

CSM București, victorie cu Buducnost

Gazdele le-au dat emoții elevelor lui Adi Vasile în începutul reprizei secunde, când au micșorat handicapul la doar două goluri, dar CSM a dat dovadă de forță în ultima parte a partidei.

Echipa din București a punctat excelent prin Neagu, Broch, Omoregie și Arntzen, în vreme ce marcatoarea numărul 1 din tabăra gazdelor a fost Pavicevic, cu 7 goluri.

Pentru CSM București urmează meciuri cu Brest Bretagne în deplasare (19 ianuarie) și Borussia Dortmund, la București, 3 zile mai târziu.

Clasament grupa A Liga Campionilor

FINAL » Buducnost - CSM București 20-28

• Final de meci, 28-20 pentru CSM.
  • min. 51: Pauza cerută de Adi Vasile a dat roade. Elevele sale s-au distanțat la 8 goluri, 24-16.
  • min. 42: Buducnost s-a apropiat la doar două goluri, iar Adi Vasile a cerut time-out.
  • min. 40: Cristina Neagu ratează de la 7 metri, lovind bara transversală, apoi este blocată de tânăra portăriță Nada Kadovic (18 ani).
  • min. 32: Buducnost începe repriza secundă excelent și punctează de două ori consecutiv.
  • CSM încheie prima parte cu 6 goluri în față, cel mai mare avans înregistrat pe parcursul primei reprize.
  • min. 26: încă o intervenție excelentă a Jelenei Grubisic, care își menține echipa în avantajul de 5 puncte.
  • min. 20: Grubisic apără o lovitură de la 7 metri!
  • min. 18: Ema Ramusovic înscrie la prima ei aruncare, 8-6 pentru CSM.
  • min. 16: gazdele au pus presiune, s-au apropiat la un singur gol, dar reușita Cristinei Neagu de la 7 metri le oferă un moment de respiro „tigroaicelor”.
  • min. 10: Carmen Martin înscrie din extremă, iar CSM conduce la două goluri pentru prima dată, 4-2.
  • min. 9: Cristina Neagu o readuce pe CSM în avantaj, 3-2, cu un gol de la 7 metri.
  • min. 4: primul gol e reușit de Cristina Neagu, care aruncă puternic, sub bara transversală.

VIDEO Prima mare surpriză a Europeanului de handbal s-a petrecut chiar în sala de 220 de milioane de euro a maghiarilor! Rezultatele zilei