SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA EHF

"Câini” turbați » Dinamo a condus și cu cinci goluri, dar a pierdut meciul cu Magdeburg: scor 33-34

Ionuț Irimuș a avut 15 intervenții în fața nemților // Foto: Ștefan Constantin

Articol de - Publicat luni, 22 februarie 2016 00:00

Dinamo a pierdut dramatic în fața nemților de la Magdeburg, 33-34, după ce a condus și cu 5 goluri.

Dinamo era echipa revenirilor, "alb-roșiii" câștigând meciuri și de la minus 10, cum a fost cel cu Granollers, de la -6, cu Potaissa Turda, sau de la -5, cu Energia Tg. Jiu.

Ieri, în Sala Polivalentă din Capitală, în al doilea meci din grupele Cupei EHF, lucrurile au stat tocmai invers. Dinamo a început excelent disputa cu Magdeburg, a avut 18-14 la pauză și 21-16 în minutul 35, dar a pierdut la final, 33-34!

Irimuș a închis poarta

În prima parte, portarul Ionuț Irimuș i-a exasperat pe nemți cu paradele sale, îndeosebi pe extreme. Șandru, Asoltanei și Vrankovici au fost responsabilii cu golurile. Ragot a adus și el un plus în ofensivă, iar nemții au fost reduși la tăcere.

Tehnicianul Steffen Stiebler a schimbat însă sistemul defensiv în a doua parte, s-a apărat cu uriașii Lemke și Schonsgarth, iar dinamoviștii nu au mai găsit calea spre gol. Locul 10 din Bundesliga a profitat de fiecare greșeală, Weber nu a mai ratat atât de mult, iar danezul Damgaard a fost imposibil de oprit.

Magdeburg a preluat conducerea, s-a desprins la trei goluri, dar bucureștenii nu au capitulat. Au egalat, au pus presiune pe adversari, dar în momentele cheie au intervenit arbitrii francezi, frații Gasmi.

Cinci decizii contradictorii, toate pentru oaspeți, au aprins spiritele. Cei 2.000 de suporteri din Polivalentă au luat foc, dar Magdeburg a plecat cu punctele.

"Nu am gestionat cum trebuie momentele importante. Știam că Magdeburg e un adversar puternic, care va profita de orice moment de relaxare. Am luptat, am fost aproape, dar rezultatul rămâne cel de pe tabelă"
Eliodor Voica, antrenor Dinamo

"Am jucat, ca de obicei, doar 30 de minute. Numai că acum am jucat bine prima repriză și am cedat în cea de-a doua. Păcat, i-am avut în mână, dar i-am scăpat"