SPORTURI  »  HANDBAL  »  ESBJERG-CSM BUCUREȘTI DUMINICĂ, ORA 16:00 DOLCE, DIGI, GSP.RO

Calcule peste calcule » CSM atacă meciul cu Esbjerg cu gândul la adversarul din sferturi

Articol de - Publicat sambata, 11 martie 2017 00:00

CSM București joacă mâine ultimul meci din grupa principală în Ligă, La Esbjerg. Campioana Europei așteaptă însă rezultatele de azi pentru a-și face socotelile.

Campioana României e la stadiul de "dacă" înaintea meciului cu Esbjerg, din grupa a doua principală a Ligii Campionilor. Campioana Danemarcei e pe ultimul loc în grupă și pentru ea meciul e unul fără nicio miză. Și pentru CSM întâlnirea ar putea fi tot una amicală dacă azi Midtjylland se încurcă în deplasarea de la Ljubljana.

CSM nu mai poate ocupa decât locul 3 sau 4 în grupă. Dacă Midtjylland o învinge pe Krim, atunci româncele au nevoie de cel puțin un egal la Esbjerg. Asta și în condițiile în care își mai doresc să ia locul 3, în funcție și de adversarul care va veni în "sferturi" din prima grupă principală.

E bine însă că la ora jocului de la Esbjerg, campioanele României vor ști exact ce au de făcut, toate partidele care le interesează fiind deja terminate. Astfel, sunt trei posibile adversare în sferturile de finală, în funcție de rezultatele din ultima etapă. Buducnost Podgorica, FTC Budapesta, dar și Vardar sunt echipele care pot ocupa locul 2 sau 3 în grupa 1.

"Suntem interesați să vedem ce se va întâmpla. Noi, oricum, mergem să jucăm în Danemarca pentru a pregăti într-un fel jocurile din sferturile de finală. Calculele de pe acum sunt tardive", a declarat Bogdan Vasiliu, președintele secției de handbal de la CSM.

"Îmi doresc să văd o altă față la echipa noastră. Una în care să nu mai tremurăm pentru rezultat, în care să câștigăm printr-un joc bun", a declarat și pivotul Oana Manea.

Esbjerg trece printr-o criză profundă și în Danemarca. A ajuns pe locul 8 în liga nordică, având patru înfrângeri consecutive. Ultima, pe 8 martie, în deplasarea de la Odense, 21-22.

6. Astrahanocika 9 1 0 8 209-302 2

*primele patru echipe se califică în "sferturi"
Ultima etapă, 11 martie: Astrahanocika-Metz (ora 15:00), FTC-Buducnost (ora 16:00), Vardar-Thuringer (18:30)

6. Esbjerg 9 2 0 7 231-270 4

* primele patru echipe se califică în "sferturi"
Ultima etapă: Krim-Midtjylland (11 martie, 18:00), Esbjerg-CSM (12 martie, 16:00), Larvik-Gyor (12 martie, 18:00)