SPORTURI  »  HANDBAL  »  MINAUR BAIA MARE - HCM CONSTANŢA 28-32

Campionii de la HCM au fost nemiloşi cu Minaur Baia Mare

Alexandru Csepreghi, Csepreghi, Romania

Articol de - Publicat miercuri, 17 martie 2010 00:00

Campioana HCM a cîştigat pe terenul lui Minaur cu 32-28, Alexandru Csepreghi, băimărean de origine, înscriind 9 goluri

Calificaţi în "optimile" Ligii Campionilor, constănţenii au rămas în urmă în campionat, dar doar cu disputarea meciurilor, pentru că în clasament sînt primii. Ieri, HCM a disputat o partidă amînată din etapa a 20-a, tăind ţara în două pentru a ajunge la Baia Mare. Acolo aştepta Minaur, echipă care se zbate în zona retrogradării şi care are mari dificultăţi financiare.

"Marinarii" au început degajat, dar decis întîlnirea. Poarta băimăreană a fost supusă unui tir continuu şi variat, cu guri de tun diferite: Csepreghi, Toma, Mureşan sau Sadoveac. Totul a mers atît de bine uns încît HCM a avut şi zece goluri diferenţă la un moment dat. La pauză a fost 19-13.

Contrastul între locul unu în întrecerea internă şi locul 11a început să se estompeze tot mai mult în repriza secundă. Minaur s-a apropiat la 3 goluri în minutul 33, la două (min. 41), apoi a stat o bucată bună de timp la doar o lungime în spatele campioanei. Pînă la urmă însă, joaca s-a terminat în tabăra constănţeană, finalul prinzînd tabela la 32-28 în favoarea oaspeţilor. Cele mai multe goluri ale lui HCM, 9, au fost marcate de Alex Csepreghi, născut şi format la Baia Mare. Constanţa a mai avut în componenţă alţi doi băimăreni, Sabou şi Mureşan.

Marcatori HCM: Csepreghi 9, Toma 8, Sadoveac 4, Sabou 3, Băiceanu 3, Mureşan 2, Schuch 1, Nicolae 1, Dimache 1.