Articol de Adrian Jitea - Publicat joi, 21 mai 2026, 11:41 / Actualizat joi, 21 mai 2026 11:41
Jelena Grubisic (39 de ani) este una dintre cele mai importante jucătoare din istoria lui CSM București. Portarul croat, cu rol major în câștigarea Ligii Campionilor din 2016, a oferit un interviu Gazetei Sporturilor. A vorbit despre viața de după handbal și a oferit câteva sfaturi înaintea Final Four-ului de la Budapesta.
- Semifinalele Ligii Campionilor din acest an sunt programate pe 6 iunie: Metz - CSM București (ora 16:00) și Brest - Gyor (ora 19:00);
- Finala se va juca pe 7 iunie, de la ora 19:00.
Jelena Grubisic a apărat poarta lui CSM București între 2015 și 2022. Puține jucătoare se pot lăuda cu un contract atât de lung, într-o lume a handbalului tot mai lipsită de răbdare și cu proiecte într-o continuă reorganizare.
Grubisic și viața de după handbal
În 2022, croata s-a retras din handbal și s-a dedicat vieții de familie. CSM București a fost ultimul și clubul care i-a definit cariera.
„Ooooh, înainte de toate vă mulțumesc că v-ați amintit de mine! Mi-a plăcut enorm să fac parte din familia CSM București atâția ani. Sunt foarte bine, sănătoasă, fericită, înconjurată de familie și prieteni și mă bucur de casă după atâția ani în care am jucat în străinătate.
Încă urmăresc handbalul, nu atât de mult pe cât mi-aș dori, dar suficient. Sunt în contact cu câteva dintre fostele colege care încă sunt în echipă, așa că urmăresc CSM-ul”, povestește Jelena în dialogul cu GSP.
MVP-ul Final Four-ului din 2016
De numele Jelenei Grubisic se leagă cel mai bun rezultat din istorie pentru CSM București. În 2016, campioana României a câștigat Liga Campionilor, la Budapesta, iar sportiva croată a fost desemnată MVP al Final Four-ului. A avut 18 intervenții în finala cu Gyor, scor 25-25 (4-1 la loviturile de 7 metri). Și 20 în penultimul act, câștigat 27-21 contra lui Vardar Skopje.
„Sunt cu adevărat mândră și fericită că am făcut parte din echipa care a scris istorie pentru România. Știți care a fost secretul nostru? Ne-am bucurat de moment. Eram considerate outsidere și nimeni nu credea că vom ajunge în Final 4 de pe locul patru din grupă, dar am reușit.
Am mers acolo știind că orice este posibil, eram relaxate, fără presiune, cu o atmosferă excelentă și extrem de motivate să arătăm că putem reuși. Și am făcut-o!”, îmi amintește Grubisic.
- Între 2014 și 2021, Final Four-ul a fost organizat în sala Laszlo Papp din Budapesta. Din 2022, meciurile se joacă în MVM Dome, arena care a costat 220 milioane de euro și care poate găzdui 20.000 de spectatori.
„Și noi am jucat la Budapesta, arena era complet verde, cu excepția micului nostru colț românesc, dar tot îi auzeam și ne-au purtat spre victorie. Sunt sigură că fanii vor fi acolo și anul acesta, ajutând echipa.
Jucătoarele nu ar trebui să pună presiune pe ele, ar trebui să fie mândre că au ajuns în Final 4, pentru că doar ele știu câtă muncă a fost necesară pentru a ajunge acolo.
Ar trebui să se susțină și să se ajute reciproc, să creadă în ele și pur și simplu să se bucure de moment, deoarece lotul nu va mai fi niciodată același și, poate pentru unele dintre ele, va fi o experiență unică în viață”, sunt sfaturile oferite de croată.
Miza pe poartă și în 2026
În 2016, Grubisic a fost MVP-ul turneului. Celălalt portar, Mayssa Pessoa, a făcut minuni la aruncările de la 7 metri din finală. Brazilianca a blocat 3 dintre execuțiile lui Gyor.

Acum, responsabilitatea cade pe umerii suedezei Evelina Eriksson și ai braziliencei Gabriela Moreschi.
Evelina și Gabriela sunt portărițe de excepție și cu siguranță își pot ajuta echipa în drumul spre vârf. Ele știu cel mai bine ce pot face, așa că le-ar spune doar să aibă încredere în ele, să fie prezente în momentul de față și să se bucure de meciurile care urmează
- Jelena Grubisic
Gala Neagu și bucuria revederii
Cea mai recentă vizită a Jelenei în România a fost pe 8 iunie 2025. A fost prezentă la evenimentul care a marcat retragerea Cristinei Neagu.
Ooooh, a fost atât de frumos să mă reîntâlnesc cu fostele colege și să fiu din nou în București. Am venit să sărbătorim cariera fantastică a Cristinei și ne-am simțit de minune petrecând timp împreună și rememorând vremurile de demult; este întotdeauna plăcut să vezi toți acei oameni și să te întorci în oraș
- Jelena Grubisic
Iulia Curea și Mika Brădeanu, puntea între cele două generații
Din lotul care cucerea Budapesta, două jucătoare încă sunt la CSM București. Iulia Curea este antrenoare secundă, iar Aurelia Brădeanu a fost instalată recent în funcția de manager.
Grubisic era la curent cu situația lor: „Iar pentru Mika și Iuli, le doresc tot binele din lume și ele știu asta. Sper să câștige trofeul anul acesta, doar că în alte roluri acum, și să demonstreze că sunt pe pozițiile unde merită și trebuie să fie”.
De asemenea, urez mult succes întregii echipe, staff-ului și jucătoarelor, sperând că vor fi prezenți cât mai mulți fani din România pentru a fi al optulea jucător, deoarece sunt fani cu adevărat minunați. Voi fi în fața televizorului, ținându-le pumnii și sperând că trofeul se va întoarce la București.
Vă mulțumesc încă o dată pentru că v-ați amintit de mine și m-ați contactat. Este întotdeauna o plăcere să-mi amintesc de perioada petrecută acolo și de amintirile care vor dăinui pentru totdeauna
- Jelena Grubisic
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.