SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM HANDBAL FEMININ

CM HANDBAL FEMININ. Continuă surprizele la Mondialul de handbal! Ungaria fără victorie, Rusia își arată forța cu Muntenegru. Cum arată clasamentul în grupa noastră

Articol de - Publicat duminica, 03 decembrie 2017 23:16

"Echipele-surpriză" din prima etapă a Mondialului feminin din Germania au capotat în runda secundă.

*Marian Ursescu, specialistul GSP în  handbal feminin, este în  Germania, de unde transmite cele mai interesante știri despre naționala României*

Polonia după ce a învins Suedia, 33-30, a pierdut surprinzător cu Cehia, 25-29. Tot în grupa B, care ne interesează cel mai mult, pentru că e grupa cu care România "se inperechează" în "optimi", Suedia a învins Ungaria cu 25-22!

A fost meciul portarului Johanna Buntsen și al Isabellei Gullden, centrul de la CSM București marcând de 7 ori. Ungaria, în schimb, suferă a doua înfrângere, după ce în prima etapă a pierdut cu Norvegia, 22-30.

Pentru trupa lui Kim Rasmussen lucrurile devin dificile, maghiarele trebuind să câștige două meciuri din următoarele trei cu Polonia, Cehia și Argentina! Norvegia s-a distrat cu Argentina, cum era de așteptat, 36-21.

Campioana olimpică arată de ce e favorită

Rusia lui Evgheni Trefilov a câștigat disputa cu Muntenegru, 28-24. Trupa lui Per Johansson și Adi Vasile a opus o bună rezistență, dar rusoaicele au jucat mult mai bine. Brazilia, egal cu Japonia în prima etapă, 28-28, s-a chinuit din greu să treacă de Tunisia, 23-22.

Africancele au condus mult timp și fosta campioană mondială a reușit o victorie tremurândă. Golul victoriei venit în minutul 56 din brațul Anei Paula Rodrigues, fostul centru de la CSM București! Meci bun și pentru jucătoarea de la HCM Rm. Vâlcea, Ines Khouildi, autoare a 4 goluri pentru Tunisia.

Danemarca s-a distrat cu Japonia, echipa care are un danez pe banca tehnică, Ulrik Kirkely. Asiaticele au condus cu 4-3, dar apoi nu au mai dat gol 19 minute, iar Danemarca s-a desprins la 15-4! S-a terminat 32-18.

Scoruri fluviu și pentru Olanda, Serbia, Norvegia și Spania. Țara gazdă și-a trecut în cont a doau victorie, nemțoaicele trecând și de Coreea de Sud, în meciul derby al zilei.

Franța a tremurat o repriză cu Angola

În grupa României, Angola a dat mari bătăi de cap Franței. A condus în prima repriză în permanență, dar tot echipa lui Krumbholz a intrat la pauză în avantaj, 11-10.

În partea a doua campioana Africii nu a mai ținut ritmul, iar vicecampioana olimpică a câștigat destul de clar.

Spania, adversara de marți a României a jucat cu rezervele în fața Paragayului, dar și așa nu a avut emoții. A fost un simplu antrenament pentru iberice, care au ca și "tricolorele" două victorii după primele etape. Carmen Martin, Nerea Pena, Paula de Zoqbi și Alexandrina Barbosa nu au intrat nici o secundă!