SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAŢIONALĂ / ENERGIA TG. JIU-HCM CONSTANŢA 27-25

Constanţa răpusă la Tg. Jiu!

Articol de - Publicat joi, 22 octombrie 2009 00:00

Ce nu au putut în Liga Campionilor Montpellier şi Pick Szeged, a reuşit echipa lui Vasile Stîngă, Energia Pandurii Tg Jiu

Campioana României, HCM Constanţa, a suferit joi la Tg. Jiu prima înfrîngere în campionat. Echipa pregătită de Vasile Stîngă, Energia Tg. Jiu a învins cu 27-25 pe HCM Constanţa, echipa care în Liga Campionilor a cîştigat în faţa francezilor de la Montpellier şi a ungurilor de la Pick Szeged!

Oltenii au reuşit o primă repriză senzaţională. Portarul Dragomir a făcut minuni între buturi, iar extremele Florea şi Apolzan au cîştigat net duelurile cu Toma şi Sabou. Incredibil, la pauză, gazdele conduceau cu 15-9! Diferenţa a crescut uluitor la 20-12 (minutul 41), după ce Constanţa a fost nevoită să joace în doar trei jucători de cîmp!

Ca şi Cu Montpellier, cînd a revenit de la 8 goluri, "marinarii" au început cursa de urmărire şi la Tg. Jiu. Stănescu şi-a început recitalul în poartă, iar Toma, Sabou şi Băiceanu au început să marcheze la fiecare atac. Cu doar patru minute înainte de final, oaspeţii au reuşit egalarea, 25-25, şi cei 1.500 de
spectatori au amuţit. Florea şi Humberto au adus însă în ultimele minute victoria la Tg. Jiu, pandurii încingînd la final hora bucuriei la mijlocul terenului, mai ales că au trecut pe primul loc în clasament, la egalitate cu campionii de la HCM.