SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / FLENSBURG - HCM CONSTANŢA 29-22 (15-7)

Constănţenii de la HCM, prea mici pentru Flensburg

Laurenţiu Toma, Toma, HCM Constanţa

Articol de - Publicat duminica, 03 octombrie 2010 00:00

Campioana României a suferit ieri al doilea insucces în grupa D a primei competiţii intercluburi

HCM a pierdut la o diferenţă de şapte goluri în faţa celor de la Flensburg

În Campushalle din Flensburg lumea a venit la spectacol. Un spectacol oferit de echipa favorită în faţa campioanei României, care are un debut de sezon de coşmar. După ce în prima etapă a Ligii Campionilor, HCM a pierdut la zece goluri în faţa celor de la Croaţia Zagreb, ieri, elevii lui Ivica Cvektovici au marcat cu şapte goluri mai puţin decît Flensburg, echipa care a încheiat pe locul trei sezonul trecut în Bundesliga.

Nemţii au dominat de la un capăt la altul partida şi au reuşit prima lor victorie în grupa D. Partida a început dezastruos pentru români, care abia în minutul zece au reuşit să marcheze, şi nu din acţiune, ci dintr-o lovitură de la 7 m pe care a fructificat-o Alexandru Csepreghi. În timp ce cifrele deveneau numere pe tabelă  în dreptul germanilor, în partea românilor rămîneau mai constante. Constănţenii au marcat şapte goluri în cele 30 de minute ale primei reprize, faţă de cele 15 ale celor de la Flensburg.

După pauză lucrurile s-au mai reglat în tabăra celor de la HCM. Golurile au început să vină, apărarea a fost mai precisă, ajutîndu-l pe Mihai Popescu să limiteze proporţiile scorului. Chiar şi aşa, cel mai aproape au ajuns la cinci goluri, în minutul 41. Dar maşina germană a continuat să înscrie profitînd şi de greşelile românilor. Totul s-a încheiat  29-22 şi Constanţa nu are startul pe care şi l-a dorit în acest sezon.

Următoarea partidă a campioanei României este în compania celor de Ciudad Real, pe 10 octombrie în deplasare.

Flensburg 29 (15)
Eggert 10, Carlen 5, Hansen 4, Mogensen 3, Fahlgren 3, Szilagyi 2, Djordjici 1, Mocsai 1, Karlsson 1
HCM Constanţa 22 (7)
Toma 10, Csepreghi 4, Riganas 4, Schuch 2, Băiceanu 1, Buricea 1

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”