SPORTURI  »  HANDBAL  »  EURO U20

VIDEO Cotată cu prima șansă, România U20 a ratat debutul la Europeanul de handbal organizat în Cluj-Napoca și Turda

Campionatul European de handbal U20 a început astăzi în sălile din Turda și Cluj-Napoca. Naționala României a pierdut meciul contra Bosniei, scor 34-36.
Campionatul European de handbal U20 a început astăzi în sălile din Turda și Cluj-Napoca. Naționala României a pierdut meciul contra Bosniei, scor 34-36.

Articol de - Publicat miercuri, 08 iulie 2026 18:52 / Actualizat miercuri, 08 iulie 2026 19:00

Campionatul European de handbal U20 a început astăzi în sălile din Turda și Cluj-Napoca. Naționala României a pierdut meciul contra Bosniei, scor 34-36.

Campionatul European U20 dedicat băieților se desfășoară în perioada 8-19 iulie, în Cluj-Napoca și Turda.

Naționala pregătită de Bogdan Șoldănescu a debutat miercuri cu un meci în care pornea favorită. Câteva sute de fani au creat o atmosferă deosebită în polivalenta din Turda, iar startul partidei a aparținut „tricolorilor”. La jumătatea primei reprize, România conducea cu două goluri.

Start ratat la Europeanul de acasă

Defensiva nu a mai funcționat, nici poarta nu a ajutat foarte mult, iar linia de 9 metri a Bosniei a început să înscrie goluri ușoare.

S-a jucat tare până în final de repriză, șase eliminări de două minute în dreptul României. Selecționerul Șoldănescu a ordonat atacuri fără portar, pedepsite de fiecare dată. La cabine s-a intrat cu un rezultat nescontat, 18-15 în favoarea Bosniei.

Startul reprizei secunde a adus câteva decizii contestate din partea arbitrilor greci Fotakidis și Kinatzidis. Chiruț a fost împins în momentul aruncării, jocul a fost lăsat liber. Pe contraatac, Șerban a încasat o nouă eliminare de două minute. Haosul ofensiv a continuat pentru români, două ratări din poziții ideale, singuri în fața portarului advers.

Situația a scăpat complet de sub control la intrarea în minutul 40. Nici cele două time-out-uri consecutive nu au ajutat. Diferența ajunsese la 5 goluri.

A existat un moment în care soarta disputei putea fi întoarsă. Dublă superioritate pentru România, 4 goluri de recuperat într-un sfert de oră. La capătul dublei superiorități, Bosnia se desprinsese la 6 lungimi.

Trei reușite consecutive și fanii erau în picioare. Mulți dintre ei asistaseră luna trecută la o revenire epică, a junioarelor de la CSM București, în Final Four-ul Ligii Campionilor. În handbal, renunți doar când auzi ultima sirenă.

Înscrie și Orban, două minute pentru două goluri! Același Orban pătrunde și scoate o aruncare de la 7 metri, Emanuel Șerban transformă. Treizeci de secunde pentru o minge recuperată și un egal miraculos. Hadzimuhamedovic a avut alt plan, aruncare imparabilă și o victorie mare pentru Bosnia.

Din acest moment, România trebuie să se miște perfect pentru a merge în faza următoare. Mai ales că Suedia pare deasupra adversarelor din grupă, victorie 42-33 în fața Israelului.

  • Cel mai bun marcator al României a fost Emanuel Șerban, 8 goluri. Au mai punctat Eduard Rusu (6), Alexandru Chiruț (5), Sebastian Andronic (3), Andrei Negrilă (3), David Moldovan (3), Teodor Ilucă (2), Romulus Hossu (1), Florin Pușcaș Ilisei (1), Răzvan Zeic (1), Robert Orban (1), Codrin Dascălu (1). În poartă, Denis Ștefan a salvat 7 aruncări (25,93%) și Răzvan Rîpă a intervenit salvator în 4 rânduri (20,00%)
  • MVP-ul partidei a fost bosniacul Alen Hadzimuhamedovic, 11 goluri din 15 aruncări.

Programul României în grupă:

  • 8 iulie »
România - Bosnia Herțegovina
(Nova PG Arena, Turda)

  • 9 iulie, ora 17:00
» Suedia - România
(Nova PG Arena, Turda)

  • 11 iulie, ora 17:00
» România - Israel
(Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj-Napoca)

Lotul României pentru Euro U20:

  • Portari: Denis Ștefan (Steaua), Răzvan Rîpă (CSU Suceava), Rareș Horotan (Potaissa Turda)
  • Linia de 9 metri: Codrin Dascălu, Ianis Chiruț (CSU Suceava), Alexandru Pușcaș-Ilisei (CSU Pitești), Romulus Hossu (CSM București), Cristian Acsentie (CS Medgidia), Răzvan Zeic (Potaissa Turda), Robert Orban (Dinamo)
  • Extreme: Teodor Ilucă, Eduard Rusu (CSU Suceava), David Moldovan (Minaur Baia Mare), Mihai Andronic (CSM Vaslui), Armin Tăut (Dinamo)
  • Pivoți: Andrei Negrilă (Steaua), Emanuel Șerban, Nicolas Zapodianu (CSU Suceava)

    Staff: Bogdan Șoldănescu (antrenor principal), Ionuț Pușcașu (antrenor secund), Răzvan Szopka (antrenorul portarilor).

Cum arată grupele Europeanului U20:

  • Grupa A: Portugalia, Franța, Germania, Grecia

  • Grupa B: Serbia, Elveția, Insulele Feroe, Turcia

  • Grupa C: Spania, Islanda, Austria, Letonia

  • Grupa D: Danemarca, Norvegia, Croația, Macedonia de Nord

  • Grupa E: Suedia, România, Israel, Bosnia

  • Grupa F: Ungaria, Slovenia, Cehia, Polonia

Primele două clasate avansează în faza grupelor principale.

An pe cinste pentru fanii handbalului din România

Europeanul destinat băieților sub 20 de ani nu e singura competiție majoră organizată de România în a doua parte a anului 2026.

Între 29 iulie și 9 august, la Pitești, Mioveni, Craiova și Râmnicu Vâlcea, va avea loc Campionatul Mondial U18 dedicat fetelor.

Sala polivalentă din București va găzdui pe 26 și 27 septembrie primul Final Four din istoria EHF Euro Cup. Naționala pregătită de Ovidiu Mihăilă va juca în semifinale împotriva Danemarcei. Celălalt penultim act va fi Norvegia - Ungaria.

Campionatul European feminin încheie anul, între 3 și 20 decembrie, competiție organizată în Cehia, Polonia, Slovacia, Turcia și România. Cluj-Napoca și Oradea se numără printre orașele organizatoare.

Citește și:
Franța - Anglia 4-6 în finala mică a Campionatului Mondial » Pentru bronz, dar fotbal de aur!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Franța - Anglia 4-6 în finala mică a Campionatului Mondial » Pentru bronz, dar fotbal de aur!
Groggy după Universitatea Craiova - UTA: „Bine că s-au oprit!”
Superliga
Groggy după Universitatea Craiova - UTA: „Bine că s-au oprit!”
MM Stoica anunță un transfer iminent la FCSB: „E o urgență” + „Îi mulțumesc lui Vali Argăseală pentru tot ce a făcut!”
Superliga
MM Stoica anunță un transfer iminent la FCSB: „E o urgență” + „Îi mulțumesc lui Vali Argăseală pentru tot ce a făcut!”
Emil Grădinescu nu s-a mai putut abține: „Echipa asta ar trebui interzisă. Odioasă!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Emil Grădinescu nu s-a mai putut abține: „Echipa asta ar trebui interzisă. Odioasă!”
Șeful Renault, în premieră în România. Cele 3 măsuri anunțate pentru uzina Dacia din Mioveni
Profit.ro
Șeful Renault, în premieră în România. Cele 3 măsuri anunțate pentru uzina Dacia din Mioveni
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Duce scandalul din Anglia - Argentina la următorul nivel! I-a cerut OFICIAL lui Infantino suspendarea a ȘASE jucători

FCSB și-a prezentat noile echipamente » Multe surprize: tricouri portocalii și fontul „Dracula”


Comentarii (11)
MaxiP07
MaxiP07  •  13 Iulie 2026, 12:03
Postat de wittman68 pe 10 Iulie 2026, 17:04

Da, și tu îmi spui asta despre generația de acum de la handbal fara sa te bazezi pe ceva. Conține jucătoare ce nu au rol exemplar la cluburile lor, sau cel puțin prea puține au acel rol. Cel mai probabil din valoare mai scăzută. Ca și coroborarea cu faptul că nu avem românce ce joaca substanțial în străinătate și în plus și faptul ca cele de 18-20 de ani sunt practic necunoscute la senioare. In general in sportul romanesc performantele au fost atinse pentru că au fost punctual sportivi geniali, de la natura, genetic apăruți și substanțial formați la performanta prin ambiție și dăruirea proprie. In anii trecuți era și o anumită emulație, antrenori, încurajare. Ca și o altă mentalitate, educație ce valoriza sportul. Nu lipsa bazelor sportive a fost o problema vreodată. Exemplele de acum de la înot respectă cadrul prezentat de mine. In plus, acolo perioada de mare performanță a sportivilor poate fi extrem de limitată. Cumva așa se întâmplă în toată lumea, cu unele excepții de rigoare. Putem avea 3 David Popovici timp de 3-4 ani la rând la vârf și după aia sa urmeze 7-8 ani in care sa nu avem nimic. Aș zice că o anumită consistență, constantă în performante, datorita antrenorilor, existenței unor centre tradiționale am avut mereu la tenis de masa. Acesta fiind și un sport in care antrenorul joaca un rol f important, cași la gimnastică. La restul sporturilor e cam cu ce da Dumnezeu, cum se exprima antrenorul de la lotul național de box. In felul asta e și la handbal ,etc.

Legat de handbal, repet inca o data (scuze pentru pleonasm), nu putem vorbi obiectiv pana nu lasam timpul sa demonstreze. Argumentele mi le-am adus, in rest ambele opinii tin strict de niste pronosticuri, vom vedea cine a fost mai atent la detalii. Eu mi le repet, nu sunt argumente pana la o data viitoare: o echipa tanara, care deja creste in performante fata de generatia trecuta, cu un joc mult mai dinamic si complex, jucatoare de nivel mediu spre bun (de-aia tu consideri ca sunt necunoscute, ele de fapt fiind jucatoare apreciabile intr-un campionat de top, dar nu jucatoare de elita maxima), au aratat la ultimele 2 turnee finale inclusiv ca se pot bate de la egal la egal cu echipe de top mondial. Eu sper sa incheiem discutia inca de anul acesta, in eventualitatea unei medalii la Europene, cred ca atunci nu ar mai avea rost sa ne continuam parerile personale, dar vom vedea. Legat de faptul ca nu sunt jucatoare in strainatate, poti insista cat vrei, e absolut o concluzie logica: nu au de ce sa plece in strainatate, ele evoluand deja intr-un campionat de top si bine platit. Nu raman din lipsa interesului din afara, asta e diferenta fata de alte sporturi. O parte din veterane de altfel au si jucat in afara si aveau concurenta mai mica la club decat au acum in Romania. Daca tu crezi ca e mai greu pentru Seraficeanu, de exemplu, sa joace titulara la Besanscon, sau Podravka, ca vai de mine, ar juca in Franta... decat sa joace titulara la Bistrita... esti complet in eroare.

MaxiP07
MaxiP07  •  13 Iulie 2026, 11:58
Postat de wittman68 pe 10 Iulie 2026, 17:04

Da, și tu îmi spui asta despre generația de acum de la handbal fara sa te bazezi pe ceva. Conține jucătoare ce nu au rol exemplar la cluburile lor, sau cel puțin prea puține au acel rol. Cel mai probabil din valoare mai scăzută. Ca și coroborarea cu faptul că nu avem românce ce joaca substanțial în străinătate și în plus și faptul ca cele de 18-20 de ani sunt practic necunoscute la senioare. In general in sportul romanesc performantele au fost atinse pentru că au fost punctual sportivi geniali, de la natura, genetic apăruți și substanțial formați la performanta prin ambiție și dăruirea proprie. In anii trecuți era și o anumită emulație, antrenori, încurajare. Ca și o altă mentalitate, educație ce valoriza sportul. Nu lipsa bazelor sportive a fost o problema vreodată. Exemplele de acum de la înot respectă cadrul prezentat de mine. In plus, acolo perioada de mare performanță a sportivilor poate fi extrem de limitată. Cumva așa se întâmplă în toată lumea, cu unele excepții de rigoare. Putem avea 3 David Popovici timp de 3-4 ani la rând la vârf și după aia sa urmeze 7-8 ani in care sa nu avem nimic. Aș zice că o anumită consistență, constantă în performante, datorita antrenorilor, existenței unor centre tradiționale am avut mereu la tenis de masa. Acesta fiind și un sport in care antrenorul joaca un rol f important, cași la gimnastică. La restul sporturilor e cam cu ce da Dumnezeu, cum se exprima antrenorul de la lotul național de box. In felul asta e și la handbal ,etc.

Fix aici e problema, la fel ca majoritatea oamenilor, esti in eroare. Romania da sportivi in general exact in sporturile bine organizate. Nu sunt exceptii, cum crede toata lumea. Acei sportivi "geniali" nu prea apar in sporturi in care Romania nu are baze. Nu vad niciun baschetbalist "genial", intr-un sport care nu prea ofera performante. Nu prea vad niciun rugbyst "genial". Niciun fotbalist "genial". Niciun taekwondist, pugilist (ca s-a cam pierdt traditia), sau jucator de badminton "genial" etc. Din contra, genialitatile vin in sporturile care duc delegatii mai mari la competitii. De-asta l-am dat exemplu pe Popovici, pe care multi il considera un "geniu" izolat in sportul lui. Pentru ca era cel mai mic din generatia tanara, ulterior observam ca dupa el vin altii si ca de fapt s-a lucrat la sportul in sine intr-o maniera mult mai complexa. Da, dupa Popovici poate parea ca 7-8 ani nu vine nimic, doar ca vine. Daca nu venea, cel mai probabil nu exista nici Popovici. Exista mici exceptii din sporturi fara traditie care au atins un anumit nivel, ma gandesc la Amaistroaie din tirul cu arcul de pilda, dar sunt foarte putine. In schimb ceata de performeri vine din canotaj, unde nu sunt exceptii de "genialitati", ci de fapt e produsul unui program intreg de mare performanta. Gimnastica, ca tot amintesti, incepe sa revina nu cu 1-2 exemple, ci cu mai multe. Ca atunci cand n-a mai fost organizata, n-a mai fost nici

wittman68
wittman68  •  10 Iulie 2026, 17:04
Postat de MaxiP07 pe 10 Iulie 2026, 11:02

La noi in sport 90% iti zic ca totul e infiorator, ca nimic nu merge, ca suntem in prapastie, in cadere libera etc. Inclusiv David Popovici a declarat de nenumarate ori ca nu sunt conditii in sportul pe care-l practica si toata lumea e de parere ca el e o exceptie. Tin minte jurnalistii, ce previziuni aveau inainte de Paris 2024. Ca va fi mai rau ca la Tokyo. Daca intrebai pe ce se bazeaza cand spun asta, bineinteles, nu raspundea nimeni. Daca vin si zic ca la Los Angeles va fi mai bine ca la Paris, veti veni toti si-mi veti da in cap, ca indraznesc sa nu privesc cu maxim negativism totul. Si l-as intreba acum si pe David: cum se explica toate rezultatele efectiv istorice din inot de dupa aparitia sa? Nu doar ale lui, ci multitudinea de medalii adusa intre timp de juniori, inclusiv acum se desfasoara campionate europene si ne descurcam destul de bine. Unde e lipsa de conditii cand s-au construit sute de bazine si conditiile sunt efectiv cele mai bune din istoria tarii? A, ca a facut referire strict la locul unde se antrena el (care am inteles ca s-a si renovat intre timp), ok, dar nu prea e sugestiv intregii tari. Cam asa iti vor spune si despre cresterea in handbal. In realitate generatia actuala de senioare fiind vazuta cu perspective destul de bune pentru urmatorii 10 ani. Echipele feminine de junioare mentinandu-se la un nivel bun, iar campionatul fiind printre cele mai tari din Europa. Timpul va demonstra, pana acum, am auzit multi care au batut campii, fix din domenii.

Da, și tu îmi spui asta despre generația de acum de la handbal fara sa te bazezi pe ceva. Conține jucătoare ce nu au rol exemplar la cluburile lor, sau cel puțin prea puține au acel rol. Cel mai probabil din valoare mai scăzută. Ca și coroborarea cu faptul că nu avem românce ce joaca substanțial în străinătate și în plus și faptul ca cele de 18-20 de ani sunt practic necunoscute la senioare. In general in sportul romanesc performantele au fost atinse pentru că au fost punctual sportivi geniali, de la natura, genetic apăruți și substanțial formați la performanta prin ambiție și dăruirea proprie. In anii trecuți era și o anumită emulație, antrenori, încurajare. Ca și o altă mentalitate, educație ce valoriza sportul. Nu lipsa bazelor sportive a fost o problema vreodată. Exemplele de acum de la înot respectă cadrul prezentat de mine. In plus, acolo perioada de mare performanță a sportivilor poate fi extrem de limitată. Cumva așa se întâmplă în toată lumea, cu unele excepții de rigoare. Putem avea 3 David Popovici timp de 3-4 ani la rând la vârf și după aia sa urmeze 7-8 ani in care sa nu avem nimic. Aș zice că o anumită consistență, constantă în performante, datorita antrenorilor, existenței unor centre tradiționale am avut mereu la tenis de masa. Acesta fiind și un sport in care antrenorul joaca un rol f important, cași la gimnastică. La restul sporturilor e cam cu ce da Dumnezeu, cum se exprima antrenorul de la lotul național de box. In felul asta e și la handbal ,etc.

Vezi toate comentariile (11)
Comentează