SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI

Crina Pintea, după ce a văzut adversara lui CSM București din Final Four: „Acesta e sentimentul”

Crina Pintea în CSM București - Team Esbjerg / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
Crina Pintea în CSM București - Team Esbjerg / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)

Articol de - Publicat luni, 27 aprilie 2026 18:11 / Actualizat luni, 27 aprilie 2026 18:17

Crina Pintea (36 de ani), pivotul celor de la CSM București, a reacționat după ce a aflat că o va înfrunta pe Metz în semifinalele Final Four-ului EHF Champions League de la Budapesta.

  • Duminică, CSM București a învins-o pe Esbjerg la o diferență de 10 goluri (37-27) și s-a calificat în Final 4-ul Ligii Campionilor,

  • Metz - CSM București se joacă pe 6 iunie, în aceeași zi cu Brest Bretagne - Gyor.

Imediat după ce CSM București a picat cu Metz, Crina Pintea s-a declarat mulțumită și încrezătoare în posibilitatea ca CSM să ajungă în marea finală.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară pe 12 ianuarie 2025, în grupele Ligii Campionilor, atunci când formația din Franța s-a impus cu 27-24.

Crina Pintea, prima reacție după ce CSM București a picat cu Metz: „Au fost mulți ani de așteptare”

„Au fost mulți ani de așteptare și ne-am dorit atât de mult să ajungem în Final Four. Sunt încă foarte fericită că mergem acolo.

Am trecut prin multe lucruri pe parcursul sezonului, însă acest sezon a fost unul foarte special pentru noi deoarece am avut atât de multe urcușuri și coborâșuri, iar reușita aceasta a fost un vis măreț pentru noi.

Când ești în Final Four, este destul de greu să spui ce preferi, deoarece echipele sunt foarte puternice. Dar sentimentul este că putem reuși, dacă vom juca așa cum am făcut-o și dacă vom rămâne unite, cred că este doar o chestiune de... nu noroc, ci o chestiune de cum te simți în ziua respectivă.

Așadar, vom merge acolo și vom juca cu inima, împreună, așa cum am mai făcut-o”, a concluzionat pivotul român, pentru site-ul EHF.

Semifinalele Turneului Final Four de la Budapesta vor avea loc pe 6 iunie, iar finalele pentru medalii pe 7, a doua zi.

Echipa a avut mare nevoie de Cristina Neagu. I-am simțit lipsa, aveam nevoie de sfaturile ei. Ar fi fost frumos să simtă și ea bucuria asta, merita cu vârf și îndesat să ajungă acolo.

Mă bucur că a fost aici și s-a bucurat alături de noi.

- Crina Pintea, imediat după CSM București - Esbjerg 37-27

Citește și:
O lume întreagă SUB stadion! » Tur în „labirintul” din Giulești: imaginile sunt spectaculoase
Superliga
O lume întreagă SUB stadion! » Tur în „labirintul” din Giulești: imaginile sunt spectaculoase
Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP
Liga 2
Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP
Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America
Ce au remarcat nemții la noile Dacia: „De la «căruța Carpaților», la...”
Noutati auto
Ce au remarcat nemții la noile Dacia: „De la «căruța Carpaților», la...”
Denza, marca premium a BYD, și-a deschis primele showroom-uri la doi pași de Porsche, pe care vrea să-i concureze
Profit.ro
Denza, marca premium a BYD, și-a deschis primele showroom-uri la doi pași de Porsche, pe care vrea să-i concureze
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America

Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează