Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 februarie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 23 februarie 2011 15:42
Cristian Gaţu, preşedintele Federaţiei Române de Handbal, a declarat că situaţia celor de la UCM Reşiţa este încă neclară. Acesta a afirmat că nu a primit nici o informaţie oficială despre desfiinţarea echipei şi că o analiză cu privire la situaţia vicecampioanei României urmează să se facă după ce vor avea confirmarea.
"Pînă acum, nu am primit nici o hîrtie oficială prin care să se confirme vestea potrivit căreia echipa se retrage din Liga Naţională. Am aflat şi noi această informaţie, însă deocamdată nu există nici un document care să dovedească acest lucru", a spus Gaţu.
"Dacă este adevărat, îmi pare rău. Din păcate nu este nici vina clubului, nici a Federaţiei. Criza financiară a mai făcut o victimă. O să încercăm să vedem ce se poate face. Vor fi consecinţe grave atît de imagine, cît şi de palmares. UCM Reşiţa este lider în actuala ediţie a Ligii Naţionale, anul trecut s-a clasat pe locul secund, au în palmares trei trofee europene..este o echipă importantă. În plus, pe lîngă amendă şi suspendarea pe doi ani, Românie va avea probleme şi cu participarea în cupele europene. De anul viitor vom mai pierde o echipă, iar asta nu este un lucru pozitiv", a adăugat preşedintele FRH.
În această dimineaţă, preşedintele Adrian Chebuţiu a anunţat că vicecampioana României la handbal masculin, s-a desfiinţat. UCM Reşiţa este vicecampioana en-titre, are la activ cîştigarea Cupei României (2010), dar şi trei trofee Challenge Cup. În actuala campanie europeană, reşiţenii s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Cupelor, deşi lotul a fost serios subţiat din cauza plecării mai multor jucători importanţi.