SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI

Ce lovitură a dat CSM București! Cristina Neagu a semnat prelungirea contractului

Articol de GSP - Publicat marti, 21 mai 2019 18:41

Cristina Neagu (30 de ani), cea mai valoroasă jucătoare de handbal din lume, și-a prelungit contractul cu CSM București pentru încă un sezon, anunță site-ul oficial al clubului.

Am ales cu sufletul și am semnat prelungirea pentru că, așa cum am declarat și acum 2 ani când m-am întors în țară și am semnat cu CSM București, îmi doresc foarte mult să câștig Liga Campionilor cu o echipă din România.

Sezonul recent încheiat a fost unul foarte greu pentru echipă, în care rezultatele nu au fost cele scontate, dar cred că această echipă poate și merită mult mai mult! Vom reveni și mai puternice!”, a zis Neagu pentru site-ul oficial al clubului.

Cristina Neagu este pe ultima sută de metri a recuperării după operația suferită la genunchiul drept. Acesta va reveni pe teren în această vară. Liderul naționalei României s-a accidentat la Campionatul European din iarna trecută. 

Același contract?

Cristina Neagu a avut până acum la CSM un salariu de 17.500 de euro lunar, cel mai mare salariu de bugetar din România. Deși impresarul celei supranumite „Messi din handbal” a cerut o creștere de până la 21.000 de euro a remunerației pentru Neagu, Cristina ar fi acceptat să prelungească pe actualul salariu.

PALMARES CRISTINA NEAGU

CU ECHIPELE DE CLUB ȘI ECHIPA NAȚIONALĂ

  • Câștigătoare a Ligii Campionilor - 2015
  • Finalistă a Ligii Campionilor – 2010, 2014
  • Medaliată cu bronz în Liga Campionilor – 2009, 2012, 2013, 2018
  • Finalistă a Cupei EHF – 2008
  • Medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale - 2015
  • Medaliată cu broz la Campionatele Europene - 2010
  • Medaliată cu argint la Campionatele Europene de tineret – 2005
  • Medaliată cu bronz la Campionatele Europene de juniori – 2007

INDIVIDUAL - IHF

  • De patru ori desemnată ”Cea mai bună jucătoare a lumii” – 2010, 2015, 2016, 2018.
  • MVP – ul Campionatului Mondial - 2015
  • Cea mai bună marcatoare a Campionatului Mondial – 2015
  • Aleasă în echipa ideală a Campionatului Mondial - 2015
  • MVP – ul Campionatului Mondial de juniori - 2006

INDIVIDUAL – EHF

  • Aleasă de două ori „Jucătoarea anului” – 2017, 2018
  • Golgheterul all-time al Campionatgele Europene – 237 goluri
  • Cea mai bună marcatoare a Campionatului European – 2010
  • Cea mai bună pasatoare a Campionatului European – 2010
  • Aleasă de trei ori în echipa ideală a Campionatele Europene – 2010, 2014, 2016
  • De două ori cea mai bună marcatoare a Ligii Campionilor – 2015, 2018
  • Aleasă de patru ori în echipa ideală a Ligii Campionilor – 2015, 2016, 2017, 2018.
  • MVP- ul Campionatele Europene de tineret - 2005
  • Aleasă în echipa ideală a Campionatelor Europene de juniori - 2007

INDIVIDUAL – NAȚIONAL

  • De șase ori desemnată „Cea mai bună jucătoare a țării” – 2009, 2010, 2015, 2016, 2017, 2018.
  • MVP- ul Cupei României – 2018
  • De două ori cea mai bun jucătoare a „Ligii Florilor” – 2017, 2018
  • MVP –UL Trofeului Carpați – 2017, 2018
  • Cea mai bună marcatoare a „Trofeului Carpați” – 2006, 2015

Citește și:

Cristina Neagu trage din greu la recuperare! Metoda inedită prin care omul de la FCSB o ajută

Citește și:
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină un străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Superliga
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină un străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Superliga
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Chipciu l-a distrus, după CFR - U Cluj: „Dacă ești tare, nu mai sări atât în piscină”
Superliga
Chipciu l-a distrus, după CFR - U Cluj: „Dacă ești tare, nu mai sări atât în piscină”
Andrei Nicolescu, anunț-bombă pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
Superliga
Andrei Nicolescu, anunț-bombă pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (20)
1189594351073689
Vladescu Mircea  •  21 Mai 2019, 19:21

Eu stiu ca performantele atrag cresteri salariale !!!!!! Ce performante a avut Neagu la CSM ?Liga -nu , campionat -nu , Final-4 , nu !!!!!! Si atunci ????? Si pastrarea salariului e exagerata !!!!!

alexbarosanu
alexbarosanu  •  22 Mai 2019, 09:44

spitalul de copii budimex face campanie de mila publica pentru achizitionare de incubatoare pentru noi nascuti! alooooo,primaria,firea,mai furatii banii spitalelor?????

bridges
bridges  •  21 Mai 2019, 21:33

Banii publici sa traiasca.

Vezi toate comentariile (20)
Comentează