SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL FEMININ

CSM București e din nou campioana României, după ce Craiova a pierdut la Roman, 19-18

Articol de - Publicat miercuri, 25 aprilie 2018 22:18

Cu patru etape înainte de finalul campionatului, CSM București e matematic campioană. Are 12 puncte avand față de SCM Craiova și nu mai poate fi ajunsă.

CSM Roman a mai învins o dată SCM Craiova în actuala ediție! A făcut-o în tur, la Craiova, fiind singura echipă care s-a impus în Bănie, a recidivat în Cupa României, iar azi s-a impus a treia oară, 19-18!

Finalista Cupei EHF a fost de nerecunoscut și, cu toate că a condus cu 18-16, pe final, nu s-a putut impune. Portarul Mihaela Petrescu a fost omul meciului, apărând excelent poarta echipei moldovene. Evoluție bună și pentru muntenegreanca Jasna Toskovici-Boljevici, autoare a 8 goluri. Craiova e acum tot mai amenințată de Măgura Cisnădie, la locul 2, cele două echipe fiind despărțite de un punct! Totul se va decide însă în meci direct, etapa viitoare, la Craiova. CSM Roman rămâne pe locul 7, dar cu 33 de puncte, s-a apropiat la 5 lungimi de HC Zalău, locul 6.

Înfrângerea de la Roman aduce un nou titlu de campioană la București. Neagu, Gullden și compania au 12 puncte avans față de oltence și nu mai pot fi ajunse! CSM București va juca joi, la Rm. Vâlcea, de la ora 18:00, cu HCM Rm. Vâlcea, penultimul meci înainte de Final Four-ul Ligii Campionilor, de la Budapesta (12/13 mai).

SCM Craiova va juca finala Cupei EHF contra norvegiencelor de la Vipers Kristiansand. Turul e programat pe 5 mai, în Norvegia, iar returul la Craiova, pe 11 mai.