Articol de Costi Prună - Publicat luni, 28 iulie 2025 12:25 / Actualizat luni, 28 iulie 2025 12:27
Johanna Bundsen, portarul suedez de la Ludwigsburg, este dorită de mai multe cluburi din Europa, după ce formația germană a intrat în insolvență. CSM București, Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea sunt și ele pe această listă.
Finalistă în Liga Campionilor acum două sezoane, Ludwigsburg a intrat în insolvență în urmă cu o săptămână.
Ludwigsburg este mai săracă cu 1 milion de euro!
Administratorul judiciar care se ocupă de caz a descoperit deja un minus de 1 milion de euro în bugetul clubului, care în sezonul trecut a fost de aproximativ 3,5 milioane de euro.
Sponsorul principal al echipei care susține clubul de 10 ani a anunțat încă de anul trecut, că dacă formația se mută de la Bietigheim la Ludwigsburg, va micșora sponsorizarea cu 50% după primul sezon.
Jucătoarele nu și-au primit salariile pe luna iunie și au fost anunțate că nu sunt bani nici pentru luna iulie.
Una dintre soluțiile prin care clubul se poate redresa, este transferul unor jucătoare de top cum sunt Johanna Bundsen, Jenny Carlson sau Xenia Smits.
București, Bistrița și Vâlcea, 3 destinații pentru Johanna Bundsen!
Unele cluburi deja au început să se intereseze de aceste jucătoare, iar mai multe echipe din România și-o doresc pe portărița suedeză Johanna Bundsen.
În vârstă de 34 de ani, medaliată cu bronz la EURO 2014, Johanna Bundsen are 185 centimetri și joacă la Ludwigsburg din 2024, unde a venit de la Savehof. Ea are un contract de aproximativ 10.000 de euro pe lună și impresarul său a fost căutat de mai multe cluburi pentru transferul sportivei. Printre acestea sunt și 3 formații din România: CSM București, Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea.
Jucătoarea va putea pleca de la Ludwigsburg doar dacă săptămâna viitoare, clubul va anunța Federația Europeană că nu poate juca în Liga Campionilor. În această perioadă, managerii lui Ludwigsburg vor căuta bani pentru acoperirea deficitului.
A numit țara-model pentru România: „Nu trebuie copiat 100%, putem să adaptăm!”