SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

CSM București joacă pentru a 6-a oară în sferturile Ligii Campionilor. Anul trecut meciurile cu Gyor au fost anulate

Elizabeth Omoregie și colegele sale au eliminat în
Elizabeth Omoregie și colegele sale au eliminat în "optimi" pe SCM Rm. Vâlcea, scor general 54-51 FOTO Marius Ionescu

Articol de - Publicat joi, 01 aprilie 2021 21:21 / Actualizat joi, 01 aprilie 2021 22:23

Din 2016, ”tigroaicele” au ajuns de fiecare dată între primele 8 echipe ale Europei. Anul trecut competiția s-a oprit din cauza pandemiei. Acum, Neagu și compania întâlnesc o debutantă în această fază a Ligii Campionilor

• CSM București-ȚSKA Moscova e sâmbătă, ora 17:00, liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Digi, Look, Telekom

CSM București va întâlni pe ȚSKA Moscova în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Este a doua oară când echipa bucureșteană joacă în această fază a competiției cu o echipă din Rusia. În chiar sezonul ei de debut, în 2015-2016, CSM a eliminat Rostov și a mers apoi până la capăt, cucerind trofeul.

ȚSKA Moscova este debutantă în Liga Campionilor. Secția de handbal a clubului moscovit, altfel unul istoric, s-a înființat doar de doi ani. Echipa a fost admisă direct în prima ligă și a ocupat locul 3 în primul său an de existență. A primit o invitație în cea mai importantă competiție intercluburi, așa cum s-a întâmplat și în cazul CSM București.

Trei din patru reușite

CSM București va juca prima manșă cu ȚSKA Moscova în Sala Polivalentă, așa cum s-a întâmplat de fiecare dată până acum. Din precedentele patru ediții, CSM a trecut în trei mai departe, doar în 2019 fiind eliminată de Metz Handball. Atunci când CSM a câștigat pe teren propriu a ajuns în Final 4, chiar dacă nu pornea din postura de favorită. Acum, cele două echipe sunt văzute cu șanse egale la calificare, deși ȚSKA Moscova a pierdut doar trei meciuri în actuala ediție a Ligii, a câștigat 12, iar unul l-a încheiat la egalitate. De partea cealaltă, bucureștencele au pierdut 6, au învins în 9, iar un joc s-a încheiat egal.

"Este cea mai importantă săptămână din ultimele două sezoane. Avem ocazia să jucăm acest sfert de finală și să ajungem în Final Four, este testul nostru. Mă văd în Final 4, m-am vizualizat acolo de la începutul sezonului, am muncit din prima zi pentru asta. A fost ținta noastră și suntem bucuroși că acum avem șansa să jucăm pentru calificarea în Final Four"
Adi Vasile, antrenor CSM București

"Sferturile" CSM-ului în Liga Campionilor

2015-2016CSM București-Rostov Don26-25 (a) și 29-28 (d)
2016-2017CSM București-FTC Budapesta30-25 (a) și 27-26 (d)
2017-2018CSM București-Metz Handball34-21 (a) și 20-27 (d)
2018-2019CSM București-Metz Handball26-31 (a) și 22-23 (d)

* ambele partide se joacă în Rusia

6 națiuniau reprezentante în "sferturile" Ligii Campionilor: Ungaria, Franța, Rusia, România, Muntenegru și Norvegia

6.386 de goluriau fost marcate în 116 meciuri din acest sezon, o medie de 55,05 goluri pe meci

Vâlcea se impune cu Clujul, iar Rapid bate pe HC Zalău. Luptă în trei la titlu?

Schimbarea de antrenor de la Bistrița nu a adus șocul scontat! Buzăul câștigă la limită 23-22