SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - SCM RM.VÂLCEA, 33-24 TUR, 21-27 RETUR

VIDEO CSM București a pierdut returul cu Vâlcea, dar s-a calificat în „sferturile” Ligii Campionilor! Știm adversara

Au fost dueluri tari între jucătoarele celor două echipe //
FOTO Marius Ionescu +12   FOTO
Au fost dueluri tari între jucătoarele celor două echipe // FOTO Marius Ionescu

Articol de - Publicat sambata, 13 martie 2021 18:40 / Actualizat sambata, 13 martie 2021 18:44

CSM București s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, în ciuda înfrângerii din returul cu SCM Rm. Vâlcea, scor 21-27. „Tigroaicele” câștigaseră categoric în tur, 33-24.

• CSM București va juca împotriva handbalistelor de la ȚSKA Moscova în sferturile de finală. Turul va avea loc pe teren propriu, returul la Moscova. Rusoaicele au trecut de Krim, 25-20 tur, 27-21 retur

Vâlcencele au venit mult mai curajoase la București, conștiente că nu mai au nimic de pierdut. Au trecut la conducere din primul  minut și au ajuns chiar să spere la calificare cu 10 minute înainte de final, când aveau un avans de 7 goluri. Cristina Neagu nu a fost însă de acord cu revenirea istorică. Interul stânga a făcut din nou un meci colosal, marcând 10 goluri.

CSM București - ȚSKA Moscova, în „sferturile” Ligii

ȚSKA Moscova este noua forță a handbalului din Rusia, apărută în umbra celor de la Rostov. Formația din capitală a încheiat pe locul secund grupa B din actuala ediția a Ligii Campionilor, în spatele lui Gyor. În optimile de finală au eliminat-o pe Krim Ljubljana. Astăzi s-au impus cu 27-21, după ce au cedat 20-25 în tur.

+8 FOTO

CSM București - SCM. Rm.Vâlcea 21-27

min. 60: Vâlcencele înscriu la ultima acțiune și se impun cu 27-21.
min. 50: Liscevic irosește un contraatac care ar fi incendiat finalul de meci. 17-23
min. 43: Gonzalez înscrie pe o acțiune rapidă. 16-20
min. 40: Crina Pintea obține o lovitură de la 7 metri, transformată de Carmen Martin. 15-17
min. 37: Cristina Neagu este eliminată două minute, pentru proteste, după un fault dictat în atac. 14-16
min. 31: Cristina Neagu își continuă recitalul cu a 7-a reușită a partidei. Niciuna nu a venit din 7 metri. 12-15

A început partea secundă!

S-a încheiat prima repriză! Vâlcea conduce cu 15-11.
min. 27: Elghaoui finalizează de pe pivot, o acțiune prelungită, dusă la limita jocului pasiv. 9-15
min. 17: Daciana Hosu, portărița celor de la Vâlcea, are un start senzațional de meci. Glibko marchează din 7 metri. 7-10
min. 13: Cristina Neagu o ține pe CSM București în viață, cu a 3-a reușită. Florica continuă meciul bun din tur. 5-8
min. 5: Neagu sparge gheața pentru „tigroaice”, cu o lovitură puternică, din poziție centrală. 1-3
min. 2: Vâlcea se desprinde prin aruncarea lui Gonzalez. 0-2

A început partida! SCM Rm. Vâlcea are primul atac.

VIDEO Buceschi avertizează: „Bazându-ne atât de mulți ani pe Cristina Neagu, poate nu ne-am uitat ce creștem în spatele ei”

Citește mai multe știri din handbal

Oana Manea s-a făcut antrenoare! Ce club a ales: „Îmi doresc foarte mult de la ele”

Scandal uriaș în jurul partidei Dortmund - Metz din Liga Campionilor » Au ascuns francezii un caz pozitiv de COVID-19?