SPORTURI  »  HANDBAL  »  SUPERCUPA ROMÂNIEI

Supercupa României își cunoaște prima finalistă » CSM București, victorie autoritară în semifinala cu CSM Târgu Jiu!

„Tigroaicele” s-au calificat în finala Supercupei României  / Sursă foto: Facebook@ CSM București
„Tigroaicele” s-au calificat în finala Supercupei României / Sursă foto: Facebook@ CSM București

Articol de - Publicat sambata, 26 august 2023 16:36 / Actualizat sambata, 26 august 2023 16:49

CSM București s-a calificat în finala Supercupei României la handbal feminin, după ce a trecut de CSM Târgu Jiu cu 34-18. „Tigroaicele” urmează să-și afle adversara după cea de-a doua semifinală din Pitești Arena, care se va disputa între Rapid și Dunărea Brăila, de la 17:30.

Primul meci din acest sezon al campioanei și deținătoarei Cupei nu a fost unul complicat. CSM București a învins-o clar pe CSM Târgu Jiu cu 34-18.

Scorul partidei din semifinalele Final Four-ului Supercupei României, care se desfășoară la Pitești, a fost deschis de chiar sărbătorita zilei, Cristina Neagu a împlinit sâmbătă 35 de ani. Ea a revenit în echipă după o problemă la gleznă și a înscris trei goluri în prima repriză

Partida cu CSM Târgu Jiu a fost una în care noile transferuri să-și fixeze reperele.

Fără probleme majore pentru CSM București

Adi Vasile le are în echipă începând cu acest sezon pe extrema stânga Jennifer Gutierrez, pe interul dreapta Laura Flippes, pe interul dreapta Monika Kobylinska, pe extrema dreapta Zeljka Nikolic și pe pivotul Vilde Ingstad.

Scorul pauzei a fost 14-7, iar în partea a doua tot CSM București a controlat ostilitățile chiar dacă adversara a avut un început bun, marcând patru goluri și apropiindu-se la cinci goluri, 16-11 în minutul 35

Apoi a urmat o perioadă de secetă de paisprezece minute, aceasta fiind întreruptă de Sabine Klimek, care a făcut ca scorul să arate 26-12 în minutul 39. Scorul finala a fost 34-18, cea mai bună marcatoare a celor de la CSM București fiind Crina Pintea cu șase goluri. Astfel, "tigroaicele" își vor apăra trofeul cucerit în 2022.