SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / OLTCHIM-LARVIK 33-29 (16-17)

Cu dreptul

Articol de - Publicat luni, 03 noiembrie 2008 00:00

Vîlcencele au învins aseară în primul lor meci din grupa C, după ce au fost conduse la pauză


Tot felul de emoţii pentru Oltchim aseară. Emoţiile unui început de meci fulminant, în care au condus cu 3-0, 5-2 şi 10-6. Cu Meiroşu în formă, Elisei candidînd din nou la postura de extrema stînga numărul unu din lume şi Huţupan inspirată, desprinderea a fost logică. ;)

Finalul de repriză a adus însă alte emoţii. Tensiune. Revenirea norvegiencelor, cu patru campioane olimpice în formaţie, a săpat adînc la scor. Prima jumătate le-a văzut pe handbalistele de la Larvik în avantaj, 17-16.

După pauză, tot oaspetele au condus, avînd şi două lungimi în cîteva rînduri. :O Reuşitele Oanei Manea, ale Narcisei Lecuşanu şi primele goluri înscrise în Ligă de Elena Avădănii au repus însă Oltchimul pe poziţii superioare, la acestea adăugîndu-se sfertul de oră de aur al portarului Tereza Pîslaru. Victorie cu 33-29, exact scorul cu care "naţionala" masculină învingea, tot ieri, Polonia, la Buzău. “Sînt foar te fericită. Am avut emoţii la pauză, dar am crezut în şansa noastră pînă la capăt. Oltchim rămîne o forţă în Europa”, a spus Adina Meiroşu

Vîlcencele au învins aseară în primul lor meci din grupa C, după ce au fost conduse la pauză

Tot felul de emoţii pentru Oltchim aseară. Emoţiile unui început de meci fulminant, în care au condus cu 3-0, 5-2 şi 10-6. Cu Meiroşu în formă, Elisei candidînd din nou la postura de extrema stînga numărul unu din lume şi Huţupan inspirată, desprinderea a fost logică. ;)

Finalul de repriză a adus însă alte emoţii. Tensiune. Revenirea norvegiencelor, cu patru campioane olimpice în formaţie, a săpat adînc la scor. Prima jumătate le-a văzut pe handbalistele de la Larvik în avantaj, 17-16.

După pauză, tot oaspetele au condus, avînd şi două lungimi în cîteva rînduri. :O Reuşitele Oanei Manea, ale Narcisei Lecuşanu şi primele goluri înscrise în Ligă de Elena Avădănii au repus însă Oltchimul pe poziţii superioare, la acestea adăugîndu-se sfertul de oră de aur al portarului Tereza Pîslaru. Victorie cu 33-29, exact scorul cu care "naţionala" masculină învingea, tot ieri, Polonia, la Buzău. “Sînt foar te fericită. Am avut emoţii la pauză, dar am crezut în şansa noastră pînă la capăt. Oltchim rămîne o forţă în Europa”, a spus Adina Meiroşu

Citește și:
Emil Boc îi răspunde tăios lui Mikhail Degtyarev, ministrul Sportului din Rusia, în primul interviu de la izbucnirea scandalului: „Asta îi transmit!”
Gimnastica
Emil Boc îi răspunde tăios lui Mikhail Degtyarev, ministrul Sportului din Rusia, în primul interviu de la izbucnirea scandalului: „Asta îi transmit!”
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Credea că vine la U Cluj, dar e aproape să fie deturnat de un alt club de play-off: „Vreau să joc”
Superliga
Credea că vine la U Cluj, dar e aproape să fie deturnat de un alt club de play-off: „Vreau să joc”
Încă doi?! FCSB poate pierde o echipă întreagă » Cum arată „11-le” plecaților
Superliga
Încă doi?! FCSB poate pierde o echipă întreagă » Cum arată „11-le” plecaților
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (9)
 •  03 Noiembrie 2008, 22:56

dupa cum se observa, in lotul de 16 Larvik are 6 jucatoare, Ikast-3, Byåsen-3, Viborg -2, Randers,Stabæk - 1. Din lot nu fac parte (nici macar ca rezerve-Katya Nyberg, si Gro Hammerseng.!!

 •  03 Noiembrie 2008, 22:47

Kristine Lunde (Viborg),Katrine Lunde Haraldsen (Viborg), Linn Sulland (Stabæk)Terese Pedersen (Randers),. ----------------------- rezerve:Ida Bjørndalen (Viborg), Vigdis Hårsaker (Byåsen), Katrine Hjelmeland (Byåsen),Inga Berit Svestad (Byåsen). Arnhild Holmlimo (Nordstrand), Else-Marthe Sørlie Lybekk (Nordstrand), Charlotte Mordal (Bækkelaget), Karoline Næss (Stabæk),Randi Jørum Sulland (Stabæk), Ingrid Ødegård (Ikast), Marianne Rokne (GOG Svendborg), Siri Seglem (TEAM Esb

 •  03 Noiembrie 2008, 22:45

Marit Breivik a prezentat lotul de 16 juc. care vor participa la C.E 2008, si cupa Møbelringen(intre 21-23.11. alaturi de Danemarca, Angola, si Rusia.Karoline Dyhre Breivang (Larvik), Kari Mette Johansen (Larvik), Linn-Kristin Riegelhuth (Larvik), Tine Kristiansen (Larvik), Tonje Larsen (Larvik), Heidi Løke (Larvik), Ragnhild Aamodt (Ikast), Isabel Blanco (Ikast), Tonje Nøstvold (Ikast), Marit Malm Frafjord (Byåsen), Kari Aalvik Grimsbø (Byåsen), Camilla Herrem (Byåsen), Kristine L

Vezi toate comentariile (9)
Comentează