SPORTURI  »  HANDBAL  »  FINAL FOUR

Decepţia bleu-grena! » Barcelona nu suferă doar la fotbal. Colaps şi la handbal: are şanse mici să prindă Final 4-ul Ligii

Lui Viran Moros(centru), Nikola Karabatic (dreapta) şi Siarhei Rutenka (nr. 22) nu le-a rămas decît să se certe cu arbitri francezi Dentz şi Reibel

Articol de - Publicat marti, 22 aprilie 2014 00:00 / Actualizat luni, 21 aprilie 2014 23:45

38 de goluri au primit catalanii în deplasarea de la Mannheim (Germania). Rhein Neckar Lowen a trecut cu 38-31 de campioana Spaniei în prima manşă din "sferturi".

De 7 ori cîştigătoarea Ligii Campionilor, de alte trei ori finalistă, Barcelona are şanse minime să prindă careul de aşi în acest sezon, după ce duminică seara a pierdut prima manşă a sferturilor de finală cu 31-38, în deplasare, la Mannheim. Rhein Neckar Lowen, echipa care a mai ajuns o singură dată pînă acum în primele patru din Europa, în 2011, a reuşit o victorie senzaţională.

Niciodată în 20 de ani de participare în Champions League, FC Barcelona nu a fost condusă la pauză la o diferenţă aşa de mare, de şapte goluri. S-a întîmplat duminică, a fost 15-8 pentru "leii" germani. Iar la final, Barcelona a mai stabilit un alt record. A încasat 38 de goluri, al doilea număr de goluri primite după acel 31-41 în faţa celor de la THW Kiel, în semifinala din 2008.

Secetă de trei ani
Barcelona, cea mai bogată echipă din handbalul mondial, nu a mai cîştigat Liga din 2011. A fost finalistă sezonul trecut, dar în 2014 s-ar putea încheia rău. În 2012, Barcelona a ratat Final Four-ul Ligii după ce a pierdut, la Copenhaga, în faţa celor de la AG, 23-29. La retur, a cîştigat doar cu 36-33. Acum, diferenţa e şi mai mare: 31-38.

"A fost pur şi simplu nebunie pe teren, pur şi simplu genial ceea ce am făcut. În faţa unei selecţionate de clasă mondială am fost echipa mai bună. Dar nu trebuie să facem greşeala să sărbătorim calificarea la turneul final de la Koln", a declarat Uwe Gensheimer, omul meciului, extrema care a marcat 14 goluri în poarta Barcelonei!

Turneul Final Four se va disputa pe 31 mai-1 iunie, în Lanxes Arena, din Koln. THW Kiel, 31-21 cu Metalurg Skopje, în deplasare, şi MKB Veszprem, 28-26 la Paris, cu PSG, sînt ca şi calificate. Al patrulea meci din "sferturi" se dispută între Flensburg şi Vardar Skopje.

15 milioane de euro e bugetul Barcelonei, cea mai bogată echipă din handbalul mondial

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”