SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - NORVEGIA 20-28

ROMÂNIA - NORVEGIA 20-28. VIDEO Denisa Dedu, parada serii la Europeanul de handbal! Dublă intervenție miraculoasă în fața lui Heidi Loke

Denisa Dedu s-a descurcat excelent contra Norvegiei, dar n-a putut stopa înfrângerea +9   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 07 decembrie 2020 23:06 / Actualizat luni, 07 decembrie 2020 23:33

România a cedat în fața Norvegiei, scor 20-28, astfel că „tricolorele” nu vor avea niciun punct în faza grupelor principale de la Campionatul European de handbal feminin.

• Programul, rezultatele și clasamentele de la Campionatul European de handbal feminin pot fi urmărite în timp real AICI;
  • Meciurile de la Campionatul European de handbal feminin sunt transmise liveVIDEO online. Detalii AICI

„Tricolorele” au făcut o primă repriză fantastică, încheiată la egalitate, 13-13, apoi s-au prăbușit în ultimele 10 minute și au cedat clar, 20-28. Portarul Denisa Dedu a avut o evoluție fantastică în repriza secundă și s-a evidențiat prin câteva parade de mare efect.

În minutul 52, când Norvegia conducea cu 23-20, goalkeeper-ul lui CSM București a reușit una dintre cele mai spectaculoase intervenții ale acestui turneu final, blocând-o în două rânduri, succesiv, pe Heidi Loke, una dintre cele mai valoroase jucătoare din lotul norvegiencelor.

Ce urmează pentru România la Campionatul european de handbal feminin

România merge în grupa principală alături de Norvegia și Germania. „Tricolorele” vor avea însă 0 puncte. Singura adversară certă din faza următoare este Croația. Celelalte două se vor stabili marți, dintre Olanda, Serbia și Ungaria.

• Sursă foto: kolektiffImages

VIDEO Gol istoric marcat de Cristina Neagu! Borna senzațională atinsă în meciul cu Norvegia

România - Norvegia 20-28. VIDEO + FOTO Prestație admirabilă, umbrită de 10 minute negre! România merge fără vreun punct în grupa principală