SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Dinamo, învinsă de Sporting la debutul în grupa principală din European League » Calculele calificării se complică!

Andrii Akimenko, extrema dreapta de la Dinamo, într-o acțiune spectaculoasă Foto Imago

Articol de , - Publicat marti, 13 februarie 2024 23:33 / Actualizat miercuri, 14 februarie 2024 00:20

Dinamo a fost învinsă de Sporting, în deplasare, scor 33-35, în prima rundă din grupa principală IV a EHF European League la handbal masculin.

Dinamo și-a propus calificarea în Final Four-ul EHF European League. Elevii lui Xavi Pascual au intrat fără puncte în grupa principală și au nevoie de un parcurs fără greșeală. Adversare sunt, în dublă manșă, Sporting și CSM Constanța.

CSM Constanța, eșec în fața colosului Fuchse Berlin » Situația în grupa din EHF European League
CSM Constanța - Fuchse Berlin

Dinamo, învinsă de Sporting în EHF European League

Meciul de astăzi părea cea mai complicat. Și prin pricina distanței, dar și al formei traversate de gruparea lusitană, victorioasă în precedentele 12 partide oficiale.

Prima repriză a avut un ritm sufocant. S-a marcat la foc automat. Ambele formații au repus rapid după fiecare reușită, extremele și-au făcut treaba.

Din tabăra lui Xavi Pascual s-au evidențiat Akimenko, cu o precizie chirurgicală în primele 30 de minute, dar și Călin Dedu. Pivotul în vârstă de 21 de ani a confirmat evoluțiile bune de la Campionatul European. A primit mai multe minute din partea antrenorului spaniol și a marcat 3 goluri. Dinamo a intrat în avantaj la cabine, scor 18-17.

Echilibrul a persistat și în partea secundă. Dinamo a condus cu cel mult 3 puncte. Au urmat momente de rătăcire în ofensivă. Și metronomul Akimenko a deraiat, o aruncare de la 7 metri ratată.

Cu 10 minute înaintea finalului, portughezii au preluat conducerea. Și nu au mai cedat-o!

Cel mai bun marcator al meciului a fost islandezul Orri Freyr Thorkelsson, autor a 9 goluri. Pentru Dinamo au punctat: Akimenko (6), Kasparek (5), Ali Zein (5), Cindric (4), Dedu (4), Kukic (3), A. Negru (2), Racoțea (1), Rosta (2) și Kuduz (1).

Calificarea lui Dinamo e în pericol

Dinamo rămâne ultima în grupa principală, singura fără punct obținut. Campionii României au nevoie de un parcurs perfect în continuare.

Runda viitoare, pe 20 februarie, de la ora 19:45, „dulăii” primesc vizita lui CSM Constanța.

La finalul grupei principale, prima clasată se califică direct în sferturile de finală. Ocupantele locurilor 2 și 3 merg în play-off-ul pentru sferturi.

Clasamentul actualizat în grupa de European League:

FINAL. Sporting - Dinamo 35-33

min. 60: Sporting cere time-out cu 30 de secunde înaintea finalului. 34-33
min. 57: Ali Zein înscrie după o combinație în viteză. 32-31
min. 55: Ofensiva lui Dinamo e în criză. Doar aruncări forțate, niciun culoar găsit în ultimele minute. 31-29
min. 48: Akimenko ratează o aruncare de la 7 metri. 27-28
min. 47: Alin Zein punctează dintr-o „aeriană”. 26-28
min. 43: Cindric înscrie imediat după repunere. 24-25
min. 38: Ali Zein sparge zidul defensivei lui Sporting. 21-23
A început repriza secundă!

min. 30: Akimenko stabilește rezultatul primei reprize. Dinamo e în avantaj, scor 18-17.
min. 25: Ce gol înscrie Akimenko pe contraatac. Extreama din Ucraina aruncă direct în vinclu! 13-15
min. 23: Dinamo repune rapid și înscrie prin Akimenko, ajuns în poziția de pivot. 13-13
min. 22: Xavi Pascual cere time-out. 12-11
min. 17: Dedu își domină încă o dată adversarii! 10-11
min. 16: Călin Dedu confirmă evoluțiile bune de la Campionatul European. Prinde o minge din înaltul sălii și înscrie. 9-10
min. 8: Kasparek înscrie după o repunere rapidă. 4-5
A început partida! Sporting are lovitura de start.

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”