SPORTURI  »  HANDBAL  »  SUPERCUPA

CRONICĂ Dinamo e supercampioana României! Victorie la limită în fața rivalei CSM Constanța și un nou trofeu în vitrina „dulăilor”

Sursa foto: FRH

Articol de - Publicat duminica, 20 august 2023 19:21 / Actualizat duminica, 20 august 2023 21:28

Dinamo a învins-o la limită pe CSM Constanța, 26-25, și a cucerit din nou Supercupa României, la fel cum se întâmplase și în sezonul precedent.

Dinamo și CSM Constanța au mai scris duminică un episod al rivalității lor, oferind spectatorilor care au venit în sala din Ștefan cel Mare un meci de calitate. Protagoniste în sezonul trecut, câștigătoarea campionatului și cea a Cupei au pus totul în teren pentru a începe cu încredere noul sezon.

Finala Supercupei a fost pasionantă cu cele două echipe ținând una aproape de alta în prima repriză.

Constanța a condus cu 6-3 în minutul zece, dar apoi a căzut în abis pe faza de atac, astfel că Dinamo a revenit cu patru goluri consecutive marcate de Călin Dedu, Dan Racoțea, Ante Kuduz și Andrii Akimeko. Forța în atac și priceperea în apărarea a handbaliștilor lui Xavi Pascual au făcut ca la pauză Dinamo să fie în avantaj de trei goluri, 12-9.

Echilibru și în partea a doua în finala Dinamo - CSM Constanța

George Buricea le-a spus ce trebuie handvbaliștilor săi la vestiare pentru că CSM Constanța a reușit un început de repriză senzațional marcând trei goluri prin Vitaly Komogorov, două reușite, și Mikalai Aliokhin.

Gruparea din Constanța a primit o lovitură în minutul șase, când Martin Vegar, unul dintre oamenii de bază din apărare, a primit cartonaș roșu pentru o intrare extrem de dură.

Cu toate acestea, Dinamo nu s-a putut desprinde, iar diferența nu a fost mai mare de două goluri între cele două echipe în primele zece minute ale reprizei a doua. Mai mult în minutul 40, scorul era 16-16.

Partida a fost fragmentată și s-a lungit din cauza faptului că parchetul a trebuit de mai multe ori din cauza căldurii. Zece minute mai târziu, scorul era tot egal, 20-20. Dinamo s-a desprins cu patru minute înainte de final grație reușitei lui Călin Dedu 24-23. Nicușor Negru a făcut 25-23, în timp ce constănțenii au greșit de mai multe ori în atac.

Mikalai Aliokhin a prelungit suspansul cu golul său 25-24, dar Javier Humet a pus punct intrigii fâcând 26-24. Constanța a mai marcat un gol prin Strahinja Stankovic, dar nu mai avea timp pentru altceva. S-a terminat 26-25! Dinamo a câștigat Supercupa, la fel ca anul trecut.

6 goluria marcat Andrii Akimenko fiind cel mai bun marcator al celor de la Dinamo

FINAL » Dinamo - CSM Constanța 26-25

• min.60: „Dulăii” se impun la limită și cuceresc o nouă Supercupă a României!
  • min.44: Persistă echilibrul în „Sala Dinamo”. „Dulăii” au un avantaj fragil, de un gol. 18-17.
  • min.31: S-a reluat Supercupa României. Constănțenii pornesc cu avânt și încep cursa de recuperare.
  • min.30: Dinamo are un avantaj de trei goluri la pauză, 12-9
  • min.24: Campioana reușește să domolească începutul solid al constănțenilor. Trupa lui Xavi Pascual e în avantaj în acest moment, 10-8.
  • min.13: „Dulăii” restabilesc egalitatea aproape de jumătatea primei reprize. 6-6.
  • min.9: CSM Constanța are momente mai bune de joc în acest moment. Dobrogenii domină partida și conduc cu 6-3.
  • min.5: Start de meci cu puține goluri. După cinci minute, s-a înscris doar de două ori. Constănțenii au fost cei care au deschis scorul. 1-1.
  • min.1: A început duelul din „Sala Dinamo”. Peste 1.500 de fani sunt prezenți la meci.