HANDBAL    •   LIGA CAMPIONILOR / DINAMO-ELVERUM (MIERCURI, 19:30, DIGI, TELEKOM)

Dinamo deschide balul în Liga Campionilor » Adversar de coșmar la debut

FOTO: Cristi Preda
FOTO: Cristi Preda

Articol de — Marian Ursescu Marti, 11 Septembrie

Liga Campionilor debutează miercuri cu cele mai bune 28 de echipe din Europa între care și campioana României. "Câinii" bifează al treilea sezon consecutiv, dar vor acum să treacă de faza grupelor.

Dinamo București începe miercuri al treilea sezon consecutiv în Liga Campionilor. "Câinii" vor debuta pentru prima dată acasă, până acum primul meci susținându-l în deplasare.

În urna a doua valorică a celei mai importante competiții din Europa, dinamoviștii speră să treacă pentru prima dată de faza grupelor. "Am făcut câteva transferuri foarte bune, am început cu dreptul sezonul și sper să ajungem cât mai departe și în Ligă", e obiectivul anunțat de antrenorul Constantin Ștefan.

Cu șapte noutăți în lot, cele mai sonore nume ale "alb-roșiilor" sunt internaționalii tunisieni Missaoui, Bannour și Alouini. "Avem o grupă grea, cu adversari puternici, dar totul depinde doar de noi. Vom lua fiecare meci în parte, încercăm să adunăm cât mai multe puncte", a declarat pivotul Dan Savenco. 

Dinamo a reușit 8 puncte în grupă acum două sezoane și doar două puncte în cel trecut. "Cred că avem un lot mult mai echilibrat pe posturi, concurența e mare și asta nu poate decât să fie un câștig", a adăugat tehnicianul lui Dinamo.

Debut cu nordicii

Dinamo va debuta azi împotriva norvegienilor de la Elverum, cei care i-au bătut de două ori, tot în faza grupelor, sezonul trecut: 40-32 și 34-33, ultimul la București. "Anul trecut am făcut 10 puncte în grupă. Anul acesta încercăm să adunăm și mai multe ca să reușim să ne calificăm mai departe", a anunțat și antrenorul norvegienilor, Mikael Appelgren. Campioana Norvegiei participă pentru a 5-a oară în Liga Campionilor și a treia oară consecutiv în faza grupelor. 

În grupa lui Dinamo, polonezii de la Wisla Plock și spaniolii de la Ademar Leon sunt considerați favoriți la primele două locuri în grupă, cele care duc în "optimi". Finlandezii de la Riihimaen Cock sunt singura echipă debutantă în grupele Ligii Campionilor! 

Programul lui Dinamo în Ligă

  • 12 septembrie Dinamo-Elverum
  • 22 septembrie Ademar Leon-Dinamo
  • 26 septembrie Dinamo-Wacker Thun
  • 3 octombrie Riihimaen Cocks-Dinamo
  • 14 octombrie Dinamo-Wisla Plock
  • 3 noiembrie Wisla Plock-Dinamo
  • 8 noiembrie Dinamo-Ademar Leon
  • 18 noiembrie Elverum-Dinamo
  • 21 noiembrie Dinamo-Riihimaen Cocks
  • 29 noiembrie Wacker Thun-Dinamo

Grupa A

  • Vardar Skopje (Mac)
  • Vive Kielce (Pol)
  • Barcelona (Spa)
  • Meșkov Brest (Blr)
  • Telekom Veszprem (Ung)
  • Montpellier (Fra)
  • IFK Kristianstad (Swe)
  • Rhein Neckar Lowen (Ger)

Grupa B

  • Paris Saint Germain (Fra)
  • Pick Szeged (Ung)
  • Flensburg (Ger)
  • Skjern (Dan)
  • PPD Zagreb (Cro)
  • Motor Zaporojie (Ucr)
  • Celje Lasko (Slo)
  • HBC Nantes (Fra)

Grupa C

  • Metalurg Skopje (Mac)
  • Bjerringbro Silkeborg (Dan)
  • Sporting Lisabona (Por)
  • Beșiktas Istanbul (Tur)
  • Cehovski Medvedi (Rus)
  • Tatran Presov (Svk)

Grupa D

  • Wilsa Plock (Pol)
  • Ademar Leon (Spa)
  • Elverum (Nor)
  • Wacker Thun (Elv)
  • DINAMO BUCUREȘTI (Rou)
  • Riihimaen Cocks (Fin)

Primele 2 echipe se califică în "optimi" urmând ca apoi să se întâlnească într-un meci tur retur cu primele două clasate din grupa C: 1C-2D, 1D-2C. Învingătoarele vor juca împotriva locurilor 2 din grupele A și B.

Comentarii (2)

Izabela Iuliana Nazare  •  12 Septembrie 2018, 19:05

hai dinamo ! macar acum ptr. ca aveti un lot mai valoros ca-n sezonul trecut .multa bafta !

dinamo_fan  •  11 Septembrie 2018, 13:15

Hai Dinamo !

Vezi toate comentariile (2)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
02:30 Baschet, NBA

Boston - Utah

Telekom 1
11:00 Fotbal, Liga 2

Sportul Snagov - Universitatea Cluj

Telekom 3, Digi 1
13:00 Fotbal, Liga 2

UTA Arad - FC Argeș

Telekom 3, Digi 1
15:00 Fotbal, Meci Demonstrativ

Centenarul Fotbalului Românesc

Digi 1
15:30 Handbal F

SCM Râmnicu Vâlcea - Herning Ikast

Digi 2
17:15 Handbal F, Liga Campionilor

CSM București - Bietigheim

Digi 1, Telekom 1
19:15 Handbal M

Elverum - Dinamo

Telekom 1, Digi 2
20:00 Tenis, ATP

Finala Turneului Campionilor

Telekom 2, Digi 1
22:30 Baschet, NBA

Minnesota - Memphis

Telekom 1
Program TV complet

Liga 1

  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 15 8 6 1 21 - 10 30
2 FCSB 15 8 4 3 29 - 15 28
3 CSU Craiova 15 7 5 3 27 - 12 26
4 Viitorul 15 8 2 5 17 - 15 26
5 Gaz Metan 15 7 4 4 17 - 17 25
6 Astra Giurgiu 15 5 5 5 17 - 14 20
7 Sepsi OSK 15 5 5 5 17 - 15 20
8 Călărași 15 3 8 4 12 - 14 17
9 Dinamo 15 4 5 6 15 - 21 17
10 Chiajna 15 4 5 6 10 - 19 17
11 Poli Iași 15 5 2 8 13 - 23 17
12 FC Botoșani 15 3 7 5 19 - 23 16
13 Hermannstadt 15 4 3 8 15 - 18 15
14 FC Voluntari 15 1 5 9 14 - 27 8