SPORTURI  »  HANDBAL  »  DINAMO – GOG

VIDEO + FOTO Dinamo o învinge pe GOG, într-o atmosferă senzațională în Sala Polivalentă » Cum arată lupta pentru locul 4 în grupa A

Dinamo - GOG/ foto: Cristi Preda (Cristi Preda)

Articol de , - Publicat joi, 23 februarie 2023 21:15 / Actualizat vineri, 24 februarie 2023 00:29

Dinamo a câștigt cu GOG, scor 30-27, în penultimul meci din grupele Ligii Campuionilor. Deși este deja calificată în play-off, meciul a fost extrem de important în lupta pentru locul 4, dată de Dinamo chiar cu danezii.

Într-o atmosferă incendiară în Sala Polivalentă, Dinamo a început tare meciul cu GOG, din penultima etapă a grupelor Ligii Campionilor. „Dulăii” s-au desprins repede la două goluri și au condus până la pauză. Au avut chiar și 3 goluri avans la un moment dat, dar GOG și-a revenit pe finalul primei reprize și Dinamo a intrat la cabine cu doar un gol avans, scor 14-13.

Dinamo, victorie cu GOG în Liga Campionilor

+10 FOTO

După pauză a continuat demostrația „dulăilor”. Au condus constant cu două-trei goluri, iar pe final s-au distanțat serios. În minutul 54, scorul era 28-22. Ante Kuduz a făcut un meci fabulos, cu 9 goluri marcate. În cele din urmă, danezii au mai redus din ecart, iar meciul s-a terminat cu scorul de 30-27.

„Dulăii” luptă pentru locul 4

Cu această victorie, Dinamo are un avantaj important în meciurile directe cu GOG, după ce în tur a fost 38-38. Cele două formații luptă pentru locul 4 în grupa A, unul care aduce un duel în play-off cu Aalborg sau Pick Szeged. Locul 5 ar avea o misiune aproape imposibilă, pentru că ar da peste Nantes sau Kiel.

În ultima etapă, Dinamo joacă în deplasare la Magdeburg, iar GOG evoluează acasă cu PPD Zagreb.

Pentru Dinamo au marcat: Ante Kuduz (9 goluri), Stanislas Kasparek (6) Joao da Silva (3), Javier Humet (2), Andrii Akimenko (3), Vali Ghionea (3), Ales Pascual (3), Mamdouh Ashem Shebib (2)

VIDEO. Atmosfera din Sala Polivalentă la meciul de handbal Dinamo - GOG

CS Rapid reacționează dur în scandalul galeriei cu Cristina Neagu: „N-a fost conflict cu marea handbalistă, ci cu persoana ei”

Două medalii pentru România la Campionatele Europene de Juniori și Cadeți de la Tallin