SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA ZIMBRILOR

Dinamo și Dobrogea Sud, aproape de finala campionatului » Bătaie în finalului meciului de la Timișoara

Articol de - Publicat joi, 02 mai 2019 21:33

Dobrogea Sud Constanța nu a reușit să plece decât cu un punct din deplasarea de la Timișoara, scor 22-22, în etapa a patra din play-off, chiar dacă a condus tot meciul.

Dobrogea Sud Constanța nu a reușit să plece decât cu un punct din deplasarea de la Timișoara, în etapa a patra din play-off, chiar dacă a condus tot meciul. Bănățenii au avut ambiția de a opri liderul seriei A, deși victoria nu le mai putea aduce nimic în clasament. După o intrare mai dură a lui Păiuș, handbaliștii au fost la un pas de o bătaie generală în ultimul minut.

Chiar și așa s-au dat coate, s-au pus mâini în gât și s-au aruncat cuvinte grele. Arbitrii partidei, bucureștenii Barbu și Manfau i-au găsit "vinovați" pentru meleul creat pe jucătorul gazdelor, Andrei Păiuș și pe antrenorul Zvonko Sundovski. Aceștia au primit cartonașul roșu și apoi pe cel albastru, semn că ar putea fi suspendați. Macedoneanul ar putea chiar lipsi etapa viitoare de la derbyul cu CSM București.

De egalul de la Timișoara, 22-22, nu a profitat CSM București, care a pierdut la Călărași, 22-26. Dobrogenii s-au desprins la șase puncte distanță și nu mai pot pierde finala campionatului, având în vedere că vor juca ultima etapă acasă, cu Dunărea Călărași.

În grupa B, Dinamo a câștigat cu mari emoții la Focșani. Echipa lui Sandu Iacob a condus la pauză, 12-10, iar în partea a doua a avut puterea să revină de la minus 5. „Alb-roșiii” au ținut însă de scor și s-au impus cu 25-24. „Câinii” merg la Turda, pentru derbyul cu Potaissa, cu 5 puncte avans. Turdenii au câștigat clar la Chiajna, cu Steaua, 32-26, și sunt siguri că vor juca, măcar, finala mică.