SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA EHF

Dunărea Brăila s-a calificat în optimile Cupei EHF

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 noiembrie 2010 00:00

Echipa de handbal feminin Dunărea Brăila s-a calificat, sîmbătă, în optimile de finală ale Cupei EHF, după ce a învins, pe teren propriu, formaţia elenă AC Ormi-Loux Patras, cu scorul de 30-26 (17-11), în manşa secundă a 16-imilor competiţiei.

În manşa tur, formaţia brăileană s-a impus în Grecia, cu 22-21 (10-11), astfel că, scorul general de 52-47 i-a adus calificarea în faza optimilor de finală.

Alte două echipe feminine româneşti vor lupta sîmbătă pentru calificarea în aceeaşi fază, HC Zalău - în deplasare, cu sîrboaicele de la RK Zajecar (29-25, în tur), în timp ce "U" Jolidon Cluj primeşte vizita formaţiei germane VfL Oldenburg, ce s-a impus în tur, cu 37-30.

Duminică, Tomis Constanţa va juca pentru calificarea în optimile Cupei Cupelor, cu Madeira Andebol SAD (27-27, în tur), în timp ce Oltchim Rîmnicu Vîlcea, deja calificată în grupele principale, va disputa ultima partidă din grupa C preliminară, pe teren propriu, cu liderul Larvik HK (Norvegia).