SPORTURI  »  HANDBAL  »  DECIZIE

E oficial! Federația Română de Handbal a luat decizia după scandalul de la CSM București -Dinamo

Articol de GSP - Publicat joi, 08 iunie 2017 15:49

Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal a decis astăzi ca meciul 2 al finalei Ligii Naționale, dintre CSM București și Dinamo, să nu se rejoace.

Partida s-a încheiat la egalitate, scor 20-20, dinamoviștii impunându-se după loviturile de departajare cu 24-23. Oficialii celor de la CSM București au invocat faptul că în ultimul minut de joc formația din Ștefan cel Mare a evoluat cu un om în plus și au depus o cerere pentru rejucarea partidei. Federația Română de Handbal a judecat astăzi cazul și le-a dat câștig de cauză dinamoviștilor, anunță TV Dolce.

”Consiliul de Administraţie al Federaţiei Române de Handbal a judecat, în urmă cu doar câteva minute, memoriul depus de CSM Bucureşti după meciul doi al finalei Ligii Masculine. Învinşi pe teren (şi nu o dată, ci tot sezonul), cei de la CSMB au cerut rejucarea pe motiv că oficialii de la masă nu ar fi fost pe final atenţi la eliminările dictate. Aşa cum era de aşteptat, Consiliul de Administraţie a respins memoriul. Meciul nu se rejoacă. Dinamo rămâne campioană, aşa cum s-a stabilit pe teren. Decizia a fost luată în unanimitate”, au transmis oficialii dinamoviști la finalul ședinței.

Dinamo a câștigat al doilea titlu consecutiv, impunându-se și în prima partidă, disputată în Sala Dinamo, scor 24-23.