SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRELIMINARII CM 2010

Egal senzaţional! Suedia - România 26-26

Articol de - Publicat joi, 11 iunie 2009 00:00

Naţionala masculină a României a terminat la egalitate, 26-26 cu Suedia, în al cincelea meci din grupa 1 în preliminariile CE 2010.

Liderii grupei, cu 5 victorii din tot atîtea meciuri disputate, suedezii au revenit formidabil pe final. România a condus tot meciul, avînd 22-16 în minutul 48. “Tricolorii” s-au speriat parcă de rezultat şI au cedat iniţiativa, nordicii egalînd la 23 şI luînd apoi conducerea cu 26-24!

În ultimul minut însă, Vali Ghionea a marcat de două ori şI a smuls un punct vital pentru şansele de calificare.

Au marcat pentru România: Ghionea 10 goluri, Şania 4, Fenici 4, Irimescu 2, Mihalcea 2, Asoltanei 2, Csepreghi 1, Ciubotariu 1. România întîlneşte smbătă, de la ora 16:00, la Bucureşti, Muntenegru.

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia