SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN DIN MACEDONIA

Elisei s-a clasat pe locul 6 în topul marcatoarelor de la CE

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 decembrie 2008 00:00

Extrema stângă a naţionalei de handbal feminin a României, Valentina Ardean Elisei, se află pe locul 6 într-un clasament al celor mai bune marcatoare de la Campionatul Mondial din Macedinia, competiţie la care tricolorele au terminat pe poziţia a 5-a.

Valentina Elisei Ardean a înscris 37 de goluri în 7 partide şi se află la egalitate cu Andreea Penezic (Croaţia). Pe prima poziţie în acest top se află campiona europeană cu echipa Norvegiei, Kristin Linn Riegelhuth, care a reuşit 51 de goluri.

O altă jucătoare a naţionalei, Carmen Amariei, este pe locul 5 în clasamentul eliminărilor de două minute, cu 7 astfel de sancţiuni în 7 meciuri. Pe primul loc se află Haizhutsite Inhute (Belarus), cu 9 eliminări, acumulate în doar 6 meciuri. Amariei se mai află în Top 10 şi la capitolul blocajelor reuşite, ea având la activ 9 astfel de reuşite şi ocupă poziţia a 8-a.

În clasamentul portarilor de la acest turneu final, Paula Rădulescu se află pe locul 10, cu un procentaj de 38% al aruncărilor parate, în timp ce Luminiţa Huţupan Dinu ocupă poziţia a 11-a, cu un procentaj de 37%.

România a încheiat Campionatul European din Macedonia pe locul 5, după ce a învins Croaţia, scor 36-33, după prelungiri. Titlul european a fost cucerit de Norvegia, în timp ce pe locurile 2 şi 3 s-au clasat Spania, respectiv Rusia.

Sursa: NewsIn

Playtech: Ce a făcut fiul lui Petrică Cercel la cimitir. Momente tulburătoare înainte de înmormântare