SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL / PRELIMINARII CE 2018 / SERBIA-ROMÂNIA 27-22 (16-13)

Eșec cu bis » Naționala masculină, a doua înfrângere în fața Serbiei în 4 zile. Cum arată clasamentul grupei

Marius Mocanu a înscris ieri trei goluri, fiind al doilea marcator al României  //FOTO: Alex Nicodim
Marius Mocanu a înscris ieri trei goluri, fiind al doilea marcator al României //FOTO: Alex Nicodim

Articol de - Publicat duminica, 07 mai 2017 22:51

România a pierdut ieri din nou în fața Serbiei în preliminariile pentru Campionatul European din 2018, 22-27.

Naționala masculină își propusese să iasă cu puncte din dubla teribilă cu Serbia, un scenariu care le putea asigura în mare măsură prezența la un turneu final continental după o pauză de 22 de ani.

Azi, la Kragujevac, băieții antrenați de spaniolul Xavier Pascual au pierdut cu 22-27, după ce joi se înclinaseră la Baia Mare cu 22-23.

Fusese un succes obținut de sârbi în ultima secundă. Lucrurile au fost mai clare în favoarea vecinilor de peste Dunăre în meciul de azi. Ei au condus de la un capăt la altul al partidei, România a fost cel mai aproape, în minutul 33, când Serbia conducea cu 16-15.

"Tricolorii" au intrat la pauză cu un deficit de trei goluri. Unul care nu părea insurmontabil, dar au existat momente de care nu au profitat, iar adversarii au știu când să mărească turația pentru a nu pierde meciul din mână.

Astfel că ai noștri au coborât pe poziția a treia în grupa a 2-a de calificare cu două etape înainte de final. Următorul meci va fi în iunie, acasă contra Belarusului.