SPORTURI  »  HANDBAL  »  POLONIA-ROMÂNIA 24-24, 6-5 DUPĂ 7 METRI

Eșec dramatic pentru naționala de handbal masculin la turneul din Polonia » Am fost egalați cu 17 secunde înainte de final și am pierdut la 7 metri!

Articol de - Publicat duminica, 30 decembrie 2018 11:01

"Naţionala" masculină a României a terminat pe locul 2 "Turneul celor 4 Naţiuni", desfăşurat la Opolle (Polonia). Echipa pregătită de spaniolul Manuel Montoya a învins în prima zi Cehia, cu 27-26, pentru ca în finală să cedeze, 5-6, după executarea loviturilor de la 7 metri, scorul fiind egal după timpul regulamentar: 24-24.

România nu a început bine partida, a marcat primul gol în minutul 15, dar apărarea şi portarul Ionuţ Iancu au fost la înălţime. Polonia s-a desprins, totuşi, la 5-2. Finalul reprizei a aparţinut însă "tricolorilor" care au preluat conducerea şi au intrat la pauză în avantaj, 10-9.

În partea a doua, România s-a deprins la 13-9, remarcându-se extrema Nicuşor Negru. Polonia a încercat să reintre în joc şi a reuşit, trecând din nou la conducere cu 4 minute înainte de final, 23-22.

Românii au întors meciul după două goluri consecutive, dar nu au putut să apere rezultatul, ultimul gol al meciului, reuşit de Jan Czuwara venind cu 17 secunde înainte de final.

Ultimul atac a rămas fără rezultat şi, conform regulamentului turneului, s-a trecut direct la executărea loviturilor de la 7 metri. Chike Onzejekwe a ratat lovitura decisivă şi Polonia s-a impus la final cu 30-29.

POLONIA-ROMÂNIA 24-24 ,6-5 după 7 metri

Polonia: Malcher, Kornecki, Wyszomirski – Przytuła, Salacz, Olejniczak, Kowalczyk 1, Szczęsny 1, Sićko, Czuwara 4, Syprzak 3, Szpera, Moryto 5, Daszek 7, Kondratiuk 1, Gębala 1, Przybylski 1

România: Ionut Iancu, Dan Vasile – Mănescu 3, Bodor, Rotaru, Grigoraş 1, Buzle 1, Racoţea 2, Becheru 1, G. Bujor 5, Negru 6, Csepreghi 1, Căbuţ 2, Fotache, Onyejekwe 2, Dumitriu, Nistor.