SPORTURI  »  HANDBAL  »  FINALA TURNEU PARIS / ROMÂNIA-SUEDIA 32-26

Evoluţie entuziasmantă a tricolorelor în Franţa » Aşa vă vrem mereu!

Articol de - Publicat luni, 29 noiembrie 2010 00:00

După Cupa Mondială, România a cîştigat şi turneul din Franţa, evoluţiile "tricolorelor" fiind entuziasmante

Mai sînt doar 7 zile pînă la startul Campionatului European din Danemarca şi Norvegia. Calificată la turneul final, echipa României şi-a măsurat forţele în Franţa, la Paris, cu alte trei "naţionale", şi ele prezente la turneul nordic.

Sîmbătă, "tricolorele" şi-au făcut încălzirea cu Croaţia. Au avut emoţii o jumătate de repriză, după care s-au desprins decisiv. România a cîştigat cu 29-25 şi s-a calificat în finală, acolo unde o aştepta Suedia. Scandinavele cîştigaseră surprinzător în faţa Franţei, gazda competiţiei.

Prima repriză a fost încîntătoare. Suedia s-a chinuit să ajungă la poarta Paulei Ungureanu şi mai apoi a Talidei Tolnai, defensiva României fiind una strălucitoare. În atac, Cristina Vărzaru a dat recital, iar la pauză "tricolorele" conduceau cu 18-8! Radu Voina a schimbat echipa, a intervenit relaxarea şi suedezele s-au apropiat în partea a doua. Victoria era însă securizată şi România a cîştigat cu 32-26, primind din partea organizatorilor trofeul pus în joc.

Mai mult, Paula Ungureanu a fost desemnată cel mai bun portar al turneului, iar căpitanul Vărzaru MVP-ul competiţiei. "Fetele au făcut un turneu foarte bun. Am văzut la ele plăcerea de a juca, s-au mobilizat, s-au încurajat, au avut o atitudine de apreciat", a declarat antrenorul Radu Voina. Tehnicianul nu se aprinde însă prea tare. "Sînt doar jocuri de pregătire în care am urmărit să joace toată lumea, să exersăm scheme şi combinaţii. Mi-a fost frică de accidentări, dar pînă la urmă a ieşit bine", a încheiat Voina.

România 32 (18)
Vărzaru 6, Chintoan 4, Şoit 4, Neagu 3, Stanca 3, Geiger 3, Elisei 2, Han 2, Nechita 1, Manea 1, Fiera 1, Brădeanu 1, Paraschiv 1. Antrenor: Radu Voina
Suedia 26 (8)
Torstenson 6, Johansson 4, Wil-Freden 3, Islas-Helgeson 3, Boson 3, Gullden 2, Wallen 1, Hagman 1, Wallter 1, Flognman 1, Wiberg 1. Antrenor: Per Johansson

Pleacă în Germania
De la Paris, româncele nu se întorc în ţară, ci vor merge în Germania, unde au programate alte două partide de pregătire. Mîiine, la Salzgitter, de la ora 20:30, va avea loc prima dispută, iar pe 1 decembrie, de la aceeaşi oră, la Hildesheim, cea de-a doua întîlnire. Radu Voina îşi va lăsa apoi două zile fetele acasă, pe 5 decembrie urmînd să se plece spre Aalborg, acolo unde România va juca partidele din grupa A, în ordine cu Spania, Danemarca şi Serbia.