SPORTURI  »  HANDBAL  »  CHALLENGE CUP

Fără replică

Articol de - Publicat miercuri, 06 mai 2009 00:00

Reşiţa a bătut ieri Bucovina Suceava în campionat, 37-30,  într-un preambul al finalei Challenge Cup

Finala românească din Challenge Cup dintre UCM Reşiţa şi Bucovina Suceava, din 23 şi 30 mai, a fost prefaţată ieri de meciul de campionat care a opus cele două formaţii. Venind direct din Elveţia, acolo unde duminică au obţinut calificarea în prima lor finală europeană, sucevenii nu au părut prea interesaţi de meciul din Liga Naţională. Obosiţi după drumul Zurich-Bucureşti-Timişoara-Reşiţa, moldovenii au făcut faţă doar 15 minute echipei selecţionerului Omer. De la 9-9 în minutul 15, Reşiţa s-a desprins la 16-10, iar la pauză a intrat cu 11 goluri avantaj: 21-10.

Nici în repriza secundă lucrurile nu s-au schimbat. Reşiţenii au părut că se menajează cu gîndul la derbyul cu Dinamo pentru poziţia a doua în clasament, iar Suceava a mai redus puţin din diferenţă. Victoria gazdelor a fost însă una clară, 37-30.

"În finala Challenge sigur va fi altfel. Suceava e o echipă extrem de imprevizibilă şi trebuie să fim atenţi. Ei nu au presiune, vin din postura de outsideri. La noi însă, toată lumea se aşteaptă să cîştigăm a treia oară trofeul", a declarat centrul Reşiţei şi al "naţionalei" României, Mihai Rohozneanu.

Antrenorul Bucovinei, Petru Ghervan, speră şi el ca motivaţia în finala Challenge să fie alta. "Reşiţa e mai bună decît toate echipele pe care le-am întîlnit noi pînă acum, dar vom încerca surpriza. Despre meciul de campionat nu pot spune decît că pe teren a existat o singură echipă, Reşiţa", a încheiat secundul lui Omer de la "naţională".

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”