SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE HANDBAL

FOTO Calificare fantastică după o desfășurare dramatică » România a învins Danemarca în ultima secundă a prelungirilor și merge în semifinale » Ce adversar vom avea

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 decembrie 2015 17:37

Naționala de handbal feminin a României a obținut o calificare superbă în semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca în fața țării gazdă, scor 31-30 după prelungiri.

După prima repriză, naționala României a intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, scor 13-10. Partea a doua a început mai bine pentru daneze, însă jucătoarele noastre n-au reușit să ducă meciul decît în prelungiri unde s-au impus dramatic în ultima secundă prin golul Adei Nechita.

România va evolua în semifinale, vineri, de la ora 21:45, împotriva Norvegiei, care a trecut în sferturile de finală de Muntenegru, scor 26-25. Naționala noastră s-a mai întîlnit cu Norvegia în faza grupelor, unde nordicele s-au impus cu 26-22.

31-30 Danemarca

Vezi mai jos desfășurarea liveTEXT a meciului!

30-31

ADA NECHITA ADUCE CALIFICAREA ÎN SEMIFINALELE CAMPIONATULUI MONDIAL! FINAL DE MECI!

30-30

Danezele recuperează mingea și înscriu. Mai sunt 40 de secunde din meci!

29-30

Paula apără și avem șansa să ne distanțăm la două goluri!

29-30

Cristina Neagu marchează superb cînd mai aveam puțin și intram în joc pasiv

29-29

Danezele marchează cu noroc în poarta Paulei

Repriza 2 de prelungiri

A început repriza a doua a prelungirilor! Încă 5 minute și putem merge în semifinalele Campionatului Mondial

PRIMA REPRIZĂ DE PRELUNGIRI

S-a terminat prima repriză de prelungiri! România e în avantaj, scor 28-29

28-29

Brădeanu ne aduce din nou în avantaj! Danezele încearcă să plece pe atac, dar jucătoarele noastre recuperează mingea

28-28

România egalează rapid și o jucătoare a Danemarcei e eliminată pentru două minute

28-27

Danezele au marcat pentru prima dată în prelungiri.

PRELUNGIRI 27-27

A început prima repriză de prelungiri, care va fi de 5 minute! Ada Nechita ratează prima șansă a noastră. Danezele au plecat pe contraatac.

27-27

România obține o lovitură de la 7 metri cu o secundă înainte de final! Portarul danezelor a apărat lovitura de la 7 metri a Cristinei Neagu și meciul merge în prelungiri

27-27

Danezele marchează din 7 metri, dar avem atacul! Selecționerul nostru cere time-out cînd mai sînt 9 secunde din meci.

26-27

Cristina Neagu a faultat și danezele au primit 7 metri. Paula Ungureanu apără, dar danezele obțin din nou 7 metri pentru apărare în semicerc

26-27

Elisei obține o lovitură de la 7 metri. Cristina Neagu marchează din nou! Selecționerul danezelor cere time-out

26-26

Danemarca înscrie și ea cu un minut și jumătate înainte de final

25-26

Danezele egalează din nou! Cristina Neagu nu lasă lucrurile așa și marchează și ea!

24-25

Aproape de joc pasiv, Cristina Neagu ne salvează și marchează din nou. Românca a ajuns la 12 goluri marcate. Danezele ratează atacul imediat următor.

24-24 / TIME-OUT

Paula Ungureanu apără o minge dificilă, dar se accidentează! Selecționerul României cere time-out!

24-24

Sîntem egalați, dar ne ducem din nou pe atac. Din păcate, Ada Nechita trimite pe lîngă poartă

23-24

Danemarca se apropie din nou la un gol. Mai sînt 7 minute. Calificarea noastră e mai aproape ca oricînd!

19-20

Ada Nechita înscrie dintr-un unghi incredibil de greu! Am preluat din nou conducerea!

19-19

Danezele ne egalează din nou

18-19 / ELIMINARE

Valentina Ardean Elisei a fost eliminată pentru două minute, iar danezele au 7 metri pe care-l transformă

17-19

GOOOOL NEAGU! Cristina marchează printre picioarele portăriței daneze, iar o jucătoare a gazdelor este eliminată pentru două minute

17-18

Pierdem mingea în atac și danezele scapă pe contraatac. S-au oprit abia după ce au înscris din nou

16-18

Danezele profită de omul în plus și marchează imediat

15-18 / ELIMINARE

Luciana Marin este eliminată din nou pentru două minute

15-18

Gol după gol în Danemarca! Cristina Neagu înscrie după ce o daneză marcase în poarta Paulei

14-17

Gol  fabulos marcat de daneze! Dar Aurelia Brădeanu dă replica imediat și înscrie și ea

13-16

Ada Nechita ne distanțează la 3 goluri de daneze

13-15

Danezele rămîn cu un om în minus, iar noi beneficiem de un 7 metri. Cristina Neagu marchează

13-14

Cristina Neagu marchează și ea dintr-o poziție imposibilă

13-13

Româncele pierd un nou atac și danezele marchează din nou!

12-13

Danezele au început mai bine această repriză secundă și marchează din nou!

REPRIZA 2

A început repriza secundă! Danezele au schimbat portarul cu un jucător. Danezele profită de o lovitură de la 7 metri și marchează

10-13 / pauză

NEAGU REUȘEȘTE O BOLTĂ SUPERBĂ ȘI NE BAGĂ LA VESTIARE CU UN AVANTAJ DE TREI GOLURI! Arbitrul fluieră finalul primei reprize!

10-12

Luciana Marin a fost eliminată pentru două minute. Paula apără din nou!

10-12

Cristina Neagu își depășește din nou o adversară și marchează. Pînă în acest moment am jucat aproape perfect, iar apărarea a fost foarte bună.

10-11

Neagu pătrunde în careu și marchează cu o aruncare puternică la vinclu.

10-10

Buceschi îi pasează superb Oanei Manea, iar aceasta din urmă marchează, dar la atacul imediat următor, Danemarca înscrie

9-9

Daneze egalează din 7 metri

8-9

Cristina Neagu a marcat din nou și ne aduce în avantaj

8-8

Scorul devine din nou egal, dar jocul echipei noastre ne duce cu gîndul la o semifinală de vis.

7-8

Aurelia Brădeanu marchează și ne aduce din nou în avantaj. Paula Ungurueanu are pînă în acest moment 6 intervenți din 13 mingi

7-7

Melinda Geiger scoate o eliminare de două minute!

7-7

Danezele ne egalează, dar selecționerul nostru simte presiunea și cere time-out!

6-7

Melinda Geinger obține un fault în șapte metri și Cristina Neagu trimite în bară

6-7

Danezele recuperează o minge și scapă pe contraatac. Acestea nu se dezmint și marchează

5-7

Am înscris din nou, deși sîntem în inferioritate numerică

5-6

Gabrila Szucs primește o eliminare de două minute și danezele înscriu încă o dată

4-6

Eliza Buceschi marchează după ce am recuperat mingea în apărare

4-5

Brădeanu scoate 7 metri și cartonaș galben pentru o adversară. Cristina Neagu marchează și trecem din nou la conducere

4-4

Danezele au recuperat mingea și au egalat pe tabela de marcaj

3-4

Ada Nechita comite un fault și arbitrii dau 7 metri. Danezele marchează

2-4

Paula Ungureanu apără din nou o minge grea și ne oferă iar posesia. Avem șansa să ne desprindem pentru prima dată la 3 goluri

2-4

Eliza Buceschi trimite de la distanță, dar portărița daneză apără. Danezele pleacă pe contraatac, însă jucătoarele noastre recuperează și obțin 7 metri. Cristina Neagu marchează!

2-3

Danezele înscriu imediat și reduc diferența

1-3

Brădeanu marchează și ea

1-2

Danezele înscriu și ele primul gol după 4 minute de joc.

0-2

Paula Ungureanu apără iar extraordinar, iar pe atacul imediat următor, Elisei a marcat al doilea gol al nostru.

0-1

Oana Manea se desprinde de adversară și înscrie primul gol al partidei!

0-0

Am pierdut primul atac. Valentina Ardean Elisei a dat pe lîngă poartă. Dar la prima aruncare a danezelor, Paula a parat perfect și avem din nou atacul.

Repriza 1

A început meciul! România are lovitura de start

UPDATE 21:41

Meciul stă să înceapă. Acum se cîntă imnul României!

România a reușit în "optimi" o victorie fantastică în fața campioanei mondiale en-titre Brazilia, scor 25-22, acesta fiind primul meci cîștigat împotriva unei echipe puternice în această ediție a turneului final.

27-30 Rusia

9 mingi
și un procentaj de 29 la sută a avut în meciul cu Brazilia Paula Ungureanu, care a apărat și 4 aruncări de la 7 metri. A fost desemnată MVP-ul partidei

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”