SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

FOTO Neagu de Ligă » Buducnost a cîștigat ieri Champions League, după ce a trecut în finală de Larvik cu 26-22

Articol de - Publicat luni, 11 mai 2015 00:00

Cristina Neagu și-a văzut visul împlinit, după ce ratase de două ori trofeul, în 2010 cu Oltchim și în 2014 cu echipa sa actuală

Secundele parcă s-au transformat în minute în sala de la Budapesta. Cristina Neagu o strînge în brațe pe Suzana Lazovici. Buducnost are avantaj de șase goluri și mai e un singur minut de joc. Pentru cineva care a pierdut două finale de Ligă pînă acum, orice diferență ar fi fost periculoasă. Au rămas 13 secunde și Nora Mork înscrie golul de 26-22. Însă nu mai contează. Buducnost e noua campioană a Europei, iar Cristina Neagu va putea să sărute trofeul.

Pînă aici a fost un drum lung, care părea presărat cu ghinion. La fel ca întreaga carieră a jucătoarei române în vîrstă de 26 de ani. În chiar primul minut al finalei de la Budapesta, Cristina și-a sucit glezna dreaptă. Abia peste șase minute a reintrat pe teren, hotărîtă să nu-și lase colegele în jocul cel mai strălucitor. A strîns din dinți și a stat în apărare, a încercat să arunce la poartă deși atenția celor de la Larvik a fost mereu asupra ei, fiind singura jucătoare de la Buducnost pe care au marcat-o om la om. Echipa din Muntenegu și-a clădit gol cu gol avantajul, a fost artăgoasă în apărare și mai hotărîtă în atac, iar la pauză conducea cu șase goluri. Acest avantaj a crescut pînă la nouă lungimi în minutul 39, 20-11. A urmat o mică scădere în jocul lui Buducnost, lucru care a încins meciul pe final. Dar pericolul nu a fost niciodată real. Pentru că norvegiencele nu au putut sparge zidul muntenegrean. S-a terminat 26-22, iar șampania a udat cel de-al doilea trofeu din istoria clubului și primul pentru Cristina Neagu.

La egalitate cu Penezici

Andreea Penezici și Cristina Neagu sînt cele mai bune marcatoare ale acestui sezon de Liga Campionilor. Croata și românca au marcat fiecare cîte 102 goluri. Cu steagul tricolor pe umeri, Cristina a ridicat alături de Andreea trofeul pe care croata i l-a cedat.

9 jucătoaredin România au reușit de-a lungul timpului să cîștige trofeul din cea mai valoroasă competiție europeană intercluburi

Buducnost 26 (14)
Bulatovici 7, Mehmedovici 6, Cvijici 4, Neagu 3, Petrovici 3, Knezevici 2, Byzdra 1 Antrenor Dragan Adzici

Larvik 22 (8)
Mork 10, Hammerseng-Edin 6, Breistol 2, Frafjord 1, Hammerseng-Edin 1, Solberg 1, Sulland 1 Antrenor Ole Gustav Gjekstad

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni