SPORTURI  »  HANDBAL  »  SCM RM. VÂLCEA - MĂGURA CISNĂDIE 27-17

FOTO Vâlcea preia șefia Ligii » Campioanele au trecut pe primul loc după ce au învins la 10 goluri diferență pe Măgura Cisnădie

Articol de - Publicat vineri, 13 septembrie 2019 09:34

SCM Rm. Vâlcea s-a instalat pe primul loc al clasamentului după meciurile din etapa a treia a Ligii Naționale. Echipa pregătită de Florentin Pera a câștigat joi seara cu 27-17 disputa cu Măgura Cisnădie și a depășit la golaveraj pe Corona Brașov.

Vâlcea și Brașovul sunt, de altfel, singurele echipe cu punctaj maxim după primele trei etape!

O repriză de emoții

Locul patru în ediția trecută a campionatului, Măgura Cisnădie a dat mari emoții campioanelor în prima repriză, chiar dacă antrenorul Alexandru Weber a avut numeroase probleme de efectiv. Fără pivot de meserie, el a trebuit să joace cu Adriana Crăciun-Țăcălie pe acest post. Brazilianca Jaqueline Anastacio, fără permis de muncă, a văzut meciul din tribună, acolo unde s-a aflat și veterana Roxana Gatzel, accidentată. Nici extrema Ana Maria Tănasie nu a intrat, ea suferind o entorsă la gleznă în ziua premergătoare partidei.
Elena Voicu, portarul sibiencelor, a făcut adevărate minuni între buturi, iar vâlcencele au lovit de 6 ori barele adverse în primele 30 de minute. Cum-necum, Vâlcea a intrat cu un gol la pauză, 11-10.

+9 FOTO

Dumanska show

În partea a doua, lucrurile s-au schimbat total. Portarul naționalei României, Iulia Dumanska a intrat între buturi, și a făcut un adevărat spectacol. Cisnădie a marcat doar două goluri în 19 minute de joc! Vâlcea s-a desprins pe fondul unei apărări sufocante, în care adversarele au fost prinse ca într-un laț. Daneza Ann Grete Norgaard a făcut și ea show în atac, la fel și Elghaoui și Glibko.

Vâlcea avea nevoie de cel puțin 7 goluri avantaj pentru a se instala pe primul loc în Liga Florilor, dar pe final, și rezervele au făcut tot ce au putut pentru a crește diferența. Golurile au curs puzderie în poarta Măgurii, meciul terminându-se la 27-17.

Peste două etape, în runda a cincea, pe 21 septembrie, la Rm. Vâlcea, va avea loc prima ciocnire între SCM și CSM București, disputa care, se pare, va decide și în acest sezon campioana României. Până atunci, fiecare dintre combatante mai are de disputat un meci în care să-și rodeze angrenajul: CSM, sâmbătă, ora 17:00, cu AHCM Slobozia, Vâlcea, duminică, de la ora 11:00, la Cluj, direct TVR2.

64%a fost procentajul mingilor apărate de Iulia Dumanska în partida cu Măgura Cisnădie

SCM Rm. Vâlcea 27
Norgaard 6, Elghaoui 5, Glibko 4, Samara da Silva 3, M. Lopez 2, Zamfirescu 2, Gonzales 1, Liscevici 1, Adespii 1, Badea 1, Fernandez 1

7. Măgura Cisnădie75-744p
8. Minaur Baia Mare72-764p
9. AHCM Slobozia68-764p
10. Dunărea Brăila76-733p
11. Gloria Bistrița65-683p
12. CSM Slatina69-891p
13. U Cluj Napoca61-760p
14. Rapid60-800p

Derapaj rasist grotesc al suporterilor din Zalău » CNCD a reacționat: „E inacceptabil”