SPORTURI  »  HANDBAL  »  EURO 2022

REZUMAT VIDEO Final în primul meci din grupa României de la Campionatul European! Desfășurare uluitoare: Franța n-a primit gol în primele 16 minute

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 noiembrie 2022 20:36 / Actualizat sambata, 05 noiembrie 2022 21:15

Grupa C de la Campionatul European de handbal feminin, cea din care face parte și România, a debutat de la ora 19:00 cu meciul dintre Franța și Macedonia de Nord, scor 24-14

• Campionatul European de Handbal din 2022 se desfășoară între 4 și 20 noiembrie, în Slovenia, Muntenegru și Macedonia de Nord
  • „Tricolorele” fac parte din grupa C, alături de Franța, Țările de Jos și Macedonia de Nord. Primele 3 clasate avansează în faza grupelor principale
  • România înfruntă de la ora 21:30 Țările de Jos, detalii aici;

Franța - Macedonia de Nord 24 -14

Macedonia de Nord, echipă cotată cu ultima șansă în grupă, spera să compenseze prin faptul că joacă acasă, la Skopje. Prima repriză a meciului cu Franța a fost însă una dezastruoasă, rar întâlnită la asemenea nivel. Gazdele au marcat doar 5 goluri în primele 30 de minute! Primul gol al lor a venit în minutul 16!

Principalul merit l-a avut portărița Cleopatre Darleux (33 de ani), cu un procentaj al intervențiilor de 65% în prima repriză. Ea a fost desemnată și cea mai bună jucătoare a meciului.

În partea secundă, franțuzoaicele nu au mai fost la fel de agresive în apărare, le-au permis adversarelor 9 goluri. Scorul final a fost 24-14.

Sistem de desfășurare al Europeanului de Handbal

• Primele trei clasate din cele patru grupe avansează în grupele principale, acolo unde merg doar cu punctele obținute împotriva celorlalte echipe calificate. Main Round se dispută între 10 și 16 noiembrie
  • Ocupantele primelor două locuri în grupele principale se întâlnesc în semifinale, încrucișat, I1 contra II2 și II1 contra I2. În aceeași zi se joacă meciul pentru locul 5
  • În ultima zi a competiției au loc finalele, cea pentru medalia de aur și cea pentru bronz

VIDEO Primul meci, prima mare surpriză la Campionatul European de handbal » Debut cu înfrângere pentru ocupanta locului 3 de la Mondial

Euro 2022, ultimul turneu continental din cariera Cristinei Neagu: „Coincidența face ca primul să fi fost tot în Macedonia de Nord”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”