SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREŞTI

FRH a respins apelul clubului CSM Bucureşti în ”Cazul ecusoanelor” » "Vom depune o moţiune de neîncredere la adresa federaţiei!"

Irina Glibko (în albastru) a cîştigat duelul cu craiovencele, pe teren, dar CSM a pierdut ulterior punctele la masa verde
Irina Glibko (în albastru) a cîştigat duelul cu craiovencele, pe teren, dar CSM a pierdut ulterior punctele la masa verde

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 octombrie 2014 00:00 / Actualizat marti, 21 octombrie 2014 22:04

După ce federaţia a respins apelul clubului din Capitală pentru recuperarea punctelor din meciul cu Craiova, CSM Bucureşti ameninţă cu schimbarea conducerii FRH!

"Cazul ecusoanele" ia o turnură neaşteptată în handbalul românesc. Consiliul de Administraţie al FRH, întrunit ieri, a respins apelul făcut de CSM cu privire la primirea punctelor pierdute la masa verde cu SCM Craiova. Chiar şi preşedintele FRH, Alexandru Dedu, internat în spital de două luni, după accidentul de motocicletă, a fost prezent la întrunirea CA. În unanimitate de voturi s-a votat însă pentru păstrarea deciziei luate de Comisia de Apel, iar CSM a pierdut astfel meciul pentru că antrenorii nu au avut ecusoanele emise de FRH!

"Sînt profund mîhnit! Ne-au expediat repede, ne-au transmis că nu pot să încalce o hotărîre mai veche, conform căreia Consiliul de Administraţie nu mai judecă astfel de cazuri. Sînt într-o mare eroare, dar noi vom merge pînă la capăt, vom face toate demersurile pentru a ne primi punctele înapoi", a declarat Constantin Căliman, directorul general de la CSM.

"Federaţia nu se conduce după cutume, ci după Statute şi regulamente. Dar nu le mai putem schimba noi acum mentalitatea unor oameni învechiţi", a adăugat Căliman.

Memoriu la MTS şi apoi la EHF
Căliman a spus că va face un memoriu şi la Ministerul Tineretului şi Sportului, dar va merge şi la Curtea de Arbitraj Sportiv de la Lausanne.

"Ne-am gîndit să propunem şi o moţiune de neîncredere la adresa Consiliului de Administraţie al FRH şi a preşedintelui federaţiei. O să-i dăm şi în judecată, pe cale civilă. Nu e posibil ca regulamentele să fie călcate în picioare, federaţia să ia decizii după interese! Pînă la Crăciun sigur vom convoca o adunare generală, pentru că sînt multe nereguli în federaţie, e o stare de nemulţumire generală", a încheiat Căliman.

Citește și:
Zeljko Kopic l-a scos din lot: 99% pleacă de la Dinamo!
Superliga
Zeljko Kopic l-a scos din lot: 99% pleacă de la Dinamo!
Dennis Politic este istorie la FCSB! Cedat la reduceri + Care este situația cu Dinamo
Superliga
Dennis Politic este istorie la FCSB! Cedat la reduceri + Care este situația cu Dinamo
Șoc în fotbalul românesc! Impresarul Cătălin Sărmășan, suspendat un an pentru pariuri » Amendă uriașă primită de omul care îi reprezintă pe Cîrjan, Politic, Miculescu
Superliga
Șoc în fotbalul românesc! Impresarul Cătălin Sărmășan, suspendat un an pentru pariuri » Amendă uriașă primită de omul care îi reprezintă pe Cîrjan, Politic, Miculescu
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
Tenis
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (2)
inquirer
inquirer  •  25 Octombrie 2014, 01:39

De acord cu tine cu gresitul Doar atit. CSM are echipa tare Ar face instructie cu multe echipe in CL. Conducerea este cam plina de sine dar jucatoarele sint OK. Bine, in afara de Pessoa, care n-are toate pasarelele acasa...

ceaiuri
ceaiuri  •  23 Octombrie 2014, 19:26

poate aduceti un antrenor si jucati altceva..nu e tara lui papura voda...ati gresit ..mergeti mai departe

Vezi toate comentariile (2)
Comentează