SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - RUSIA 26-25

Articol de - Publicat duminica, 25 martie 2018 20:08

Echipa națională de handbal feminin a câștigat la Cluj meciul cu Rusia, scor 26-25, și mai are de îndeplinit doar o formalitate pentru calificarea la Campionatul European. Pentru "tricolore" au mai rămas două meciuri de jucat în grupă, cu echipe mai slabe, Austria și Portugalia.

”Tricolorele” au făcut un meci senzațional în fața a 8.000 de spectatori, la Cluj. Au revenit când erau conduse cu trei goluri diferență și au ținut cu dinții de un succes uriaș, care le trimite la Euro 2018.

Ce meci au putut urmări cei aproape 8.000 de spectatori care au umplu Polivalenta din Ardeal, stabilind un record de audiență la o partidă de handbal!

"Omul negru" pentru Rusia

Denisa Dedu a făcut un nou meci mare, așa cum s-a întâmplat și la Europeanul din 2016, din Suedia, când România a învins Rusia 22-17. Portarul de la Siofok a zburat din bară în bară în prima repriză, exasperându-l pe Trefilov pe margine.

Tehnicianul rus a reușit să o scoată complet din joc pe Cristina Neagu, marcată de Polina Kuznețova. Și în lipsa vedetei României, rolul la finalizare a revenit interului dreapta Ana Maria Dragut. Zălăoanca și-a reglat greu tirul, dar a catapultat apoi mingea în poarta apărată excelent de Trosova.

Și Laura Chiper a arătat că Ambros Martin a făcut o prostie când a lăsat-o acasă, la Mondialul din 2017. "Stânga" extremei brașovene a trimis de patru ori mingea în poartă, în prima repriză. Era sărbătoare la Cluj, la 15-12 pentru "tricolore" la pauză.

Magica Eliza

Trefilov a țipat la jucătoarele sale de a răgușit în vestiar, iar acest lucru s-a văzut pe teren. Kuznețova, Dmitrieva, Makeeva și celelalte au ieșit mai hotărâte de la cabine. În primele 13 minute, Rusia a întors scorul de la 12-15 la 19-16! Și se făcuse liniște în sală.

Neagu nu și-a găsit strălucirea nici în partea a doua, Crina Pintea a obosit și ea să se lupte cu câte două-trei adversare care-i săreau în sptae? Cine să sune revenirea?

A făcut-o centrul Eliza Buceschi care a readus aminte de cea mai bună perioadă a ei. Jucătoarea de la Corona a luat practic meciul pe cont propriu, și a marcat de patru ori consecutiv pentru România. Atmosfera s-a animat din nou. Speranțele au renăscut. Ambros Martin a retrimis forțe proaspete de pe bancă. Raluca Băcăoanu, Cristina Florică, Laura Popa, Mădălina Zamfirescu. Apărarea a arătat foarte bine și România s-a desprins la 25-23 și 26-24.

La 26-25, Laura Chiper a ratat singură pe semicerc, jucându-se cu inimile suporterilor, dar trebuia să o remarce încă o dată pe Eliza Buceschi, MVP-ul partidei, care a recuperat ultima minge a rusoiacelor, exact când acestea căutau egalul.

Victorie! 26-25 și România e în proporție de 99 la sută calificată la Europene. Acum miza rămâne doar primul loc în grupă, care aduce statutul de cap de serie la tragerea la sorți a grupelor din Franța.

clasament
*se califică la Europene primele două naționale din fiecare grupă și cel mai bun loc 3 din cele 7 grupe

Program

31 mai 2018: Austria - România
3 iunie 2018: România - Portugalia

Desfășurarea liveTEXT

26-25 - FINAL! Chiper ratează incredibil, rusoaicele pleacă pe atac, dar Buceschi interceptează fantastic și meciul se termincă cu o victorie URIAȘĂ!
26-25:
Rusoaicele înscriu și Denisa Dedu se accidentează.
26-24:
Pintea se descotorosește foarte bine de o adversară și înscrie!
25-24:
Lob peste Denisa și rusoaicele se apropie din nou. Au mai rămas 4 minute și jumătate. Ambros Martin cere un time-out!
25-23:
Bacaoanu înscrie și ea! Denisa Dedu blochează foarte bine faza imediat următoare a rusoaicelor și România e foarte aproape de o victorie IMPORTANTĂ!
Rusoaicele pleacă pe atac dar greșesc. E important să marcăm la acest atac.
24-23:
Buceschi ne readuce în avantaj după o pătrundere fantastică printre două rusoaice.
23-23:
Dragut trimite puternic fără șansă pentru adversare!
22-23:
Boltă perfectă reușită de Kuznetsova. Au mai rămas 8 minute din meci.
22-22:
Florica Elena Cristina reușește un lob superb și egalează!
21-22:
Rusoaicele trag puternic de la distanță și Denisa Dedu e învinsă! La faza imediat următoare marchează și fetele noastre, dar adversarele noastre profită de o schimbare târzie a noastră și revin din nou în avantaj.
20-20:
Buceschi face legea în această repriză secundă și devine cea mai bună marcatoare a meciului!
Denisa Dedu apără din nou foarte bine!
19-20: Buceschi obține o lovitură de la 7 metri și tot ea execută lovitura de pedeapsă.
18-20:
Dimitrieva pătrunde pe centru și înscrie!
18-19:
Buceschi marchează de la 7 metri! La faza imediat următoare rusoaicele greșesc în atac, mingea ajunge tot la Buceschi și aceasta înscrie, după ce a fost împinsă. Makeeva a fost eliminată două minute.
Udriștoiu obține o lovitură de la 7 metri!
16-19:
Makeeva o învinge și ea pe Denisa Dedu și România pare să nu-și revină nici după time-out.
16-18:
Adversarele noastre înscriu și de la 7 metri, iar selecționerul României cere time-out!
16-17:
Rusoaicele trec în avantaj după 10 minute scurse din repriza secundă.
16-16:
Cristina Neagu ratează o aruncare de la 7 metri. Rusoaicele pleacă pe contraatac și Dragut faultează. Românca e eliminată pentru două minute.
Denisa Dedu are o nouă intervenție miraculoasă și ne ține în viață! Continuăm să avem un minimum de avantaj.
16-15
: Cristina Neagu ratează și rusoaicele o prind pe Denisa Dedu ieșită din poartă și se apropie la un gol de noi.
16-14:
Pintea vine excelent din spate și înscrie primul gol al tricolorelor din această repriză secundă. Rusoaicele pleacă repede la atac și marchează și ele.
15-13:
România ratează un nou atac și de această dată rusoaicele fructifică ocazia și marchează.
Fetele noastre ratează atacul, dar contraatacul periculos al rusoaicelor e stopat de Denisa Dedu.
A început repriza a doua! România are mingea de start!

15-12: Rusoaicele marchează și ele până la urmă și repriza se încheie cu avantajul nostru de 3 goluri.
Denisa Dedu apăra din nou și publicul îi scandează numele. Au mai rămas 48 de secunde din prima repriză.
15-11: Dragut, una dintre remarcatele reprizei, punctează din nou!
14-11: Gol Buceschi!
13-10. Înscrie Dragut!
12-10:
Crina Pintea pivotează excelent și înscrie!
2 minute eliminare pentru Cristina Neagu și 7 metri pentru rusoaice!

Denisa Dedu e în mare în formă și respinge și de această dată după ce a fost lovită cu mingea în față. Au mai rămas 10 minute din prima repriză.
10-7:
Chiper e de neoprit pe partea dreaptă și își trece din nou numele pe lista marcatoarelor.
8-6:
Neagu reușește o lovitură superbă de la 10 metri!
7-5:
Chiper nu o iartă pe portărița adversă și înscrie iar.
6-4:
Chiper pe partea dreaptă își deschide bine unghiul și marchează.
5-4:
Fetele noastre greșesc atacul și Vedekhina scapă pe partea stângă reușind să trimită puternic în poartă.
5-3:
Adversarele noastre transformă o lovitură de la 7 metri, însă și de această dată Denisa Dedu șterge mingea cu vârfurile degetelor.
5-2:
Rusoaicele greșesc din nou și mingea ajunge la Aneta Udriștoiu, care marchează fără probleme.
4-2:
Cristina Neagu înscrie din nou de la 7 metri și o jucătoare din tabăra adversă e eliminată pentru două minute.
3-2:
Ne-am repliat târziu și rusoaicele au profitat marcând!
3-1:
Fetele noastre se apără bine și obțin un fault în atac. România pleacă pe contraatac și marcăm prin Pristavita.
2-1:
Cristina Neagu transformă de la 7 metri fără emoții!
1-1:
Rusoaicele pleacă repede în atac și egalează!
1-0:
Dragut Ana Maria deschide scorul după 3 minute și 45 de secunde
O primă intervenție perfectă pentru Denisa Dedu la atacul rusoaicelor! România pleacă pe contraatac. Cristina Neagu se înălță, dar mingea lovește bara și balonul revine oaspeților.
A început meciul! Rusia are lovitura de start!