SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

VIDEO O singură necunoscută rămasă în grupa României » Prima echipă calificată matematic în „sferturile” Mondialului

Germania, calificată matematic în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin. O necunoscută în grupa României

Articol de - Publicat sambata, 09 decembrie 2023 20:54 / Actualizat duminica, 10 decembrie 2023 04:48

Germania a învins Serbia, scor 31-21, a ajuns la 8 puncte în Grupa Preliminară 3 și s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

• Pentru a se califica în sferturile de finală, România trebuie să învingă Polonia în ultima rundă, iar Danemarca să nu obțină mai mult de un punct în disputele cu Polonia și Germania.
  • „Tricolorele” ar avea 6 puncte, la fel ca Polonia, dar ar fi avantajate de meciurile directe
  • România - Polonia se joacă pe 11 decembrie, de la ora 19:00, liveTEXT pe GSP.ro.

Germania a fost ignorată în calculele pentru medalii la Campionatul Mondial. Naționala pregătită de Markus Gaugisch și-a văzut nestingherită de treabă, a câștigat toate cele 5 meciuri și a obținut deja biletul pentru sferturile de finală.

România, eliminată MATEMATIC de la Campionatul Mondial de handbal feminin! Ce s-a întâmplat în meciul ultimei speranțe
CM feminin

Germania, matematic în „sferturile” Campionatului Mondial de handbal feminin

Astăzi, la fel ca în disputa cu România, nemțoaicele s-au încălzit mai greu. Serbia a condus cu 8-6, moment în care jocul s-a transformat total. Germania a lovit din toate pozițiile, 5 jucătoare cu cel puțin 4 goluri marcate, și a câștigat fără emoții, scor 31-21.

Calificarea în faza următoare a fost obținută. Meciul cu Danemarca, de luni, ora 21:30, ar trebui să tranșeze lupta pentru prima poziție.

Câștigătoarea grupei joacă în sferturi cu ocupanta poziției secunde în grupa principală 1. Acolo, bătălia se dă între Suedia, Muntenegru, Ungaria și Croația.

Danemarca se poate califica astăzi

Danemarca poate obține și ea matematic calificarea în această seară, dacă trece de Polonia.

Clasamentul actualizat în grupa principală 3 de la Campionatul Mondial de handbal:

Rezumatul VIDEO. Serbia - Germania 21 - 31

Știm primele două echipe calificate matematic în „sferturile” Campionatului Mondial de handbal feminin
CM feminin
Un nou meci, o nouă surpriză! Naționala spulberată de România a reușit a doua victorie consecutivă la Campionatul Mondial