SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - GERMANIA

FOTO România, eliminată de la Campionatul Mondial în proporție de 99,99% » Prestație inexplicabilă în repriza secundă cu Germania! Jocurile Olimpice rămân un vis

Articol de - Publicat joi, 07 decembrie 2023 20:37 / Actualizat joi, 07 decembrie 2023 23:11

România a fost învinsă de Germania, scor 22-24, în primul meci al grupei principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin. „Tricolorele” sunt eliminate în proporție de 99,99%.

România a intrat în grupa principală de la Herning cu punctele planificate, victorii lejere cu naționalele din Chile și Serbia. Eșecul dur suferit în fața gazdelor daneze putea să zdruncine încrederea trupei pregătite de Florentin Pera, dar realitatea a fost alta.

S-a jucat primul meci în grupa principală a României de la CM de handbal » Cum arată acum clasamentul și cum sunt influențate calculele calificării
CM feminin

Dacă în disputa cu Serbia „tricolorele” au impresionat prin viteza contraatacurilor și prin modul în care au fost găsite extremele, astăzi, contra Germaniei, defensiva a făcut legea.

Daciana Hosu, cea mai bună „tricoloră” în meciul cu Germania

Cea mai bună handbalistă a primei reprize a fost portărița Daciana Hosu. Le-a hipnotizat pe nemțoaice, a scos aruncări din toate unghiurile și pozițiile, inclusiv una de la 7 metri.

În ofensivă, greul a fost dus de Eliza Buceschi. Rapidista a punctat de 5 ori în prima parte. Minutul 20, imediat după time-out-ul Germaniei, a consemnat și prima acțiune cu Neagu pe parchet.

Cristina și-a asumat rolul de lider, a înscris de două ori și a luminat atacul cu 3 pase decisive.

Naționala lui Florentin Pera, prăbușită la Campionatul Mondial de handbal feminin

Debutul reprizei secunde a fost un adevărat chin. România a înscris doar 3 goluri în primul sfert de oră, Florentin Pera a amânat neinspirat time-out-ul. Nici când l-a cerut n-a reușit să transmită mare lucru.

Haosul a continuat pe poziționalul „tricolor”, aruncări fără intensitate, toate din poziții forțate. Neagu n-a mai avut luciditate. Doar Hosu a rămas la nivelul unui astfel de meci. Prea puțin.

Nemțoaicele, fără să impresioneze la niciun aspect, s-au desprins pe fondul erorilor copilărești din jocul României. Bazaliu, introdusă mult prea târziu, a marcat 3 goluri consecutive în stilul consacrat. Zadarnic!

România, 99,99% OUT de la Campionatul Mondial

România rămâne cu 2 puncte în grupa principală și este 99,99% eliminată din competiție. Ar exista doar un scenariu, prea complicat chiar și pentru un film SF:

• România trebuie să câștige meciurile cu Japonia și Polonia. Ar ajunge la 6 puncte
  • Danemarca, marea favorită, trebuie să piardă toate partidele rămase și să rămână cu 4 puncte
  • Germania ar câștiga grupa în acest scenariu, „tricolorele” ar avea 6 puncte, la fel ca Polonia.

Calculele sunt însă inutile. Danemarca este mult prea puternică pentru a fi învinsă de Japonia, Polonia și Germania.

• 9 decembrie, ora 16:30 » România - Japonia
  • 11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România.

Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun). Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa sus amintită.

FINAL. România - Germania 22-24

S-a terminat meciul! România pierde, scor 22-24.
min. 58: Încă un gol marcat de Bazaliu. Prea târziu. 21-24
min. 56: Bazaliu înscrie cu o aruncare în stilul caracteristic. 20-24
min. 55: Dezastrul este complet. Crina Pintea vede direct cartonașul roșu, după consultarea VAR, pentru un cot aplicat adversarei. 19-24

min. 54: Nemții cer și ei un time-out. 19-23
min. 52: Eliza Buceschi transformă un 7 metri. 18-22
min. 52: Florentin Pera cere și ultimul time-out și îi cere Cristinei Neagu să iasă la rampă: „Ai încredere în tine!”. 17-22

min. 50: Hosu apără un 7 metri, dar nu poate juca singură! 17-21
min. 48: Haos total în atacul României. Germania, fără să impresioneze, se desprinde pe contraatac. 17-20
min. 46. Eliza ia jocul pe cont propriu, depășește o adversă și înscrie printre picioarele portarului. 17-18
min. 45: Buceschi întrerupe perioada de „secetă” cu o aruncare de la 7 metri. 16-17
min. 43: În sfârșit, Florentin Pera cere time-out: „Avem timp suficient pentru a câștiga meciul”. 15-16
min. 43: România scoate portarul și atacă în 7. Neagu e blocată, iar Germania conduce pentru a doua oară, după 1-0. 15-16
min. 41: Prăbușire totală în atac. Hosu ne scoate încă o dată, dar nemțoaicele egalează. 15-15
min. 38: Momente de chin pe poziționalul României. Pintea ratează dintr-o poziție ideală. 15-14
min. 35: Succesivă superbă finalizată de Dindiligan. 15-12
min. 33: Laslo prinde portarul advers pe picior greșit! Hosu, de netrecut. 14-11
A început repriza secundă!

România conduce la pauză, scor 12-9!
min. 30: Cristina Neagu, fabuloasă la ultima acțiune din prima parte! 12-9
min. 29: Decizie greșită a arbitrilor sloveni. Împinsă evident, Buceschi aruncă în capul portarului advers și primește o eliminare de două minute. 11-9

min. 28: Cristina Neagu aruncă inteligent, de pe picioare, pe un culoar văzut doar de ea. 11-8
min. 27: Eliza Buceschi, sigură din nou de la 7 metri. 10-7
min. 26: Daciana Hosu apără și o aruncare de la 7 metri! Primă repriză fenomenală. 9-7
min. 24: Neagu și Pintea combină perfect, schemă frecventă și la CSM București. România are și superioritate numerică timp de două minute. 9-7

min. 23: Florentin Pera cere time-out. Ofensiva României nu funcționează, dar tabela arată bine datorită intervențiilor Dacianei Hosu. 8-7
min. 20: Prima acțiune cu Neagu în teren. Cristina pasează bine în extremă, dar Dincă trage în portar. Primim gol în superioritate numerică. 8-7

min. 19: Selecționerul Germaniei cere primul time-out al partidei. Cristina Neagu încă nu a pășit pe parchet, dar își încurajează cu putere colegele. 8-5
min. 18: Crina Pintea își domină adversarele pe semicerc! Hosu apără din nou fantastic. 8-5
min. 17: Grijseels aruncă mult peste poartă dintr-o aruncare de la 7 metri. 7-5
min. 14: Buceschi marchează și pe contraatac, după o „paradă” excepțională a Dacianei Hosu. 7-5
min. 11: Eliza Buceschi înscrie de la 7 metri. 6-3
min. 9: Buceschi face o fentă superbă de pasă spre extremă, intră printre două adversare și aruncă imparabil. 5-3
min. 7: Sonia Seraficeanu nu ratează din extrema dreaptă! 4-3
min. 5: Crina Pintea scapă de marcaj și înscrie cu o aruncare lângă bară. Linia de 9 metri a Germaniei nu funcționează, a doua aruncare peste poartă. 3-1
min. 3: Laslo, aruncare fenomenală, direct în vinclu! 2-1
min. 3: Eliza Buceschi aruncă de pe picioare, de la mare distanță, și înscrie. Apărarea „tricoloră” funcționează bine. 1-1
A început partida! Cristina Neagu este pe banca de rezerve.

VIDEO. Rezumatul celui mai bun meci făcut de România la actuala ediție a Campionatului Mondial, victoria cu Serbia