SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Ghinion pentru CSM București » "Tigroaicele" și-au aflat adversara din sferturile Ligii Campionilor. Când s-ar putea juca meciul

Articol de - Publicat duminica, 11 martie 2018 19:59

CSM București și-a aflat adversara din ”sferturi”. Va da peste campioana Franței, Metz, o echipă cu 6 campioane mondiale în lot.

CSM București nu și-a dorit să dea peste Metz în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, dar Neagu și compania nu au putut scăpa de franțuzoaice, după ce au pierdut sâmbătă, la Rostov Don, 24-25.

Mai rămânea varianta ca Metz să piardă cu Thuringer acasă, în ultima etapă, iar FTC Budapesta să nu se încurce în Germania cu Bietigheim. Și, după prima repriză, se părea că nici Metz și nici FTC nu vor să dea de "tigroaice"!

Condusă cu 19-17 la pauză de echipa pregătită de Herbert Muller, Metz a făcut o demonstrație de forță în repriza a doua și a câștigat cu 35-29. Contează enorm pentru formația pregătită de Emmanuel Mayonnade că va juca al doilea meci din "sferturi" în fața propriilor suporteri.

Au bătut Vardar

Metz se anunță o echipă extrem de grea pentru campioana României, o formație care are în lot 6 campioane mondiale: Landre, Zaadi, Houette, Flippes, Edwige, Orlane Kanor. Plus alte patru internaționale din alte naționale: Rajcici (Muntenegru), Smits (Germania), Ana Gros (Slovenia) și Luciano (Olanda).

Metz a suferit trei înfrângeri în actuala ediție a Ligii, cu Buducnost, Vardar Skopje și FTC Budapesta, toate în deplasare. Pe teren propriu a învins însă campioana Macedoniei, Vardar, care a terminat faza grupelor, în rest, cu 9 victorii.

"Nu cred că e bine cu Metz, mai ales că jucăm al doilea meci în Franța. Aș fi dorit mai mult FTC Budapesta, mai ales că mai jucaserăm și anul trecut cu ele", a declarat franțuzoaica Gnosianne Niombla, cea care va juca din sezonul viitor la Metz, plecând de la CSM.

În Vinerea Mare?

Prima manșă a "sferturilor" Ligii Campionilor e programată între 6/8 aprilie. CSM București nu ar dori să joace în Duminica Paștelui, ci cu două zile mai devreme, în Vinerea Mare. Totul va fi decis însă de televiziuni, TV Telekom și TV DigiSport stabilind programul.