SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Gloria Bistrița și Dunărea Brăila au încheiat grupele EHF European League cu victorii clare » Urmează sferturile de finală în martie

Dunărea Brăila sărbătorește calificarea în „sferturile” EHF European League de pe locul 1 în grupă Foto: Facebook Dunărea Brăila

Articol de - Publicat duminica, 18 februarie 2024 14:30 / Actualizat duminica, 18 februarie 2024 14:36

Gloria Bistrița 2018 s-a impus acasă, 33-24, în fața celor de la HSG Bensheim în grupa C, iar Dunărea Brăila a câștigat în deplasarea de la Chambray, 24-19 în grupa B. Formațiile românești merg în sferturile de finală după ce și-au câștigat grupele.

Ultimele partide din grupele EHF European League au adus alte victorii pentru Gloria Bistrița, respectiv Dunărea Brăila, echipele românești care au avut parcursuri solide, chiar sclipitoare în drumul lor spre sferturile de finală.

HC Dunărea Brăila a câștigat pe terenul celor de la Chambray Touraine Handball, 24-19 (14-10), la capătul unui meci pe care l-a condus și dominat de la un capăt la altul. Cu această victorie, team-ul românesc și-a asigurat întâietatea în grupa B, indiferent de rezultatul meciului de azi dintre Thuringer și Lokomotiva Zagreb.

Brăila are avantaj în meciurile directe cu formația germană, ceea ce o convertește în lider.

România, al 3-lea succes consecutiv în grupele CM de tenis de masă » Cum pot ajunge „tricolorele” la JO de la Paris
CM tenis de masă

Portarul Dunării, Trusova, 50% mingi parate!

Chambray a sperat să încheie cu o victorie în fața publicului propriu, însă Dunărea a luat în mod decisiv inițiativa din prima jumătate a meciului. Portarul Kira Trusova a reușit un meci foarte bun, dus la capăt cu 19 parade de succes și un procentaj de reușită de 50%.

Portarul Kira Trusova a evoluat excelent în partida cu Chambray Foto: Facebook Dunărea Brăila

Chiar dacă și între buturile adverse Agathe Quiniou s-a descurcat bine, Dunărea nu a avut probleme în a parafa victoria.

Brăila a fost mai puternică decât noi, mai precisă. Merită primul loc în grupă, ne-a arătat care este distanța pe care trebuie să o parcurgem ca să jucăm pentru primele locuri în grupe în EHF European League”, a declarat la final antrenorul francez Mathieu Lanfranchi.

Marcatoarele pentru Dunărea au fost: Gomes da Rocha 5, Jezic 4, Gonzalez 4, Schmelzer 2, Liscevic 2, Zivkovic 2, Kanaval 1, Munhoz Araujo 1, Popa 1, Lupei 1.

Gloria Bistrița și-a respectat blazonul

În grupa C, CS Gloria 2018 Bistrița a câștigat clar acasă contra celor de la HSG Bensheim/Auerbach, 33-24, după 18-16 la pauză.

Handbalistele de la Bistrița îl ascultă pe antrenorul Florentin Pera la timeout Foto: Facebook Gloria Bistrița

Adversarele din Germania, debutante în competiție, veneau după două victorii la rând și păstrau ceva speranțe pentru un loc în „sferturi”. Pentru asta însă trebuiau să o bată pe Gloria, misiune dificilă. Și, până la urmă, imposibilă.

Formația din Bistrița își asigurase întâietatea în grupă din runda anterioară, dar a dorit să-și mențină intact blazonul. După un meci în care extrema dreapta Sonia Seraficeanu a strălucit, marcând 13 goluri din 14 aruncări, Gloria s-a impus clar.

Și portarul Renata de Arruda a avut o evoluție remarcată, cu un procentaj al mingilor salvate de 42%. Rămânând neînvinsă în grupa B, echipa română a ajutat-o indirect pe Nantes să urce și ea în „sferturi” fără să mai conteze rezultatul duelului de azi cu MKS Lublin.

Ne-am așteptat la un meci dificil. Am avut un start bun, apoi am încercat să fac cât mai multe schimbări posibile pentru a da să joace cât mai multor jucătoare. În același timp, am vrut să încheiem cu o victorie, mă bucur că a fost una detașată”, a spus antrenorul Florentin Pera.

A fost un meci cu multe emoții, cu determinare în ambele taberele. Chiar dacă este o perioadă aglomerată, cu foarte multe meciuri, mă bucur de victorii, mă bucur că putem să facem publicul nostru, suporterii bistrițeni, fericiți! - Sonia Seraficeanu

Marcatoarele pentru Gloria au fost: Seraficeanu 13, Mbengue Rodriguez 5, Dincă 4, Bazaliu 3, De Araujo 2, Kpodar 2, Niombla 2, Pristaviță 1, Laslo 1.

În sferturile de finală, programate pe 16, respectiv 24 martie, HC Dunărea Brăila o va întâlni într-o dublă manșă pe Podravka Koprivnica, titrata echipă din Croația.

CS Gloria Bistrița se va duela cu ocupanta locului secund din grupa D, cel mai probabil Motherson Mosonmagyar, care o înfruntă azi pe CSM Târgu Jiu, ultima clasată a seriei, fără vreo victorie până acum.