HANDBAL    •   CAMPIONI DE LEGENDĂ

Gloriile handbalului românesc au fost premiate cu trofeul "Campioni de Legendă"

Vineri, 12 Iunie 2009

Trofeul Campioni de Legendă a fost acordat la 47 de foste glorii ale handbalului românesc în cadrul celei de-a 9-a ediţii a galei organizate de Casa Campionilor, care s-a desfăşurat vineri, la Sala Floreasca, din Bucureşti.

După ce au fost decorate joi, la Palatul Cotroceni, de preşedintele Traian Băsescu, gloriile handbalului românesc din anii '60 şi '70 au fost distinse vineri seară cu Trofeul Campioni de Legendă, într-o ceremonie organizată de fundaţia Casa Campionilor.

Au fost premiaţi 47 de campioni

Cei 47 de foşti campioni mondiali şi europeni din handbalul românesc care au fost prezenţi la ceremonie pentru a-şi primi distincţiile sunt: Aurelia Sălăgean-Tudor, Maria Scheip-Constantinescu, Anna Stark-Stanisel, Iozefina Ugron-Ştefănescu, Victoriţa Dumitrescu,  Aurora Niculescu-Leonte, Elena Rado-Jianu, Elena Ştefănescu-Pădureanu, Aurora Bran-Alexandrescu, Liliana Borcea-Biro, Cornelia Constantinescu, Constanţa Dumitrescu Popa, Elena Hedeşiu Drăghici, Ileana Giurescu Kolesnicov, Elena Roşu Tellmann şi Anna Nemetz-Schauberger (la feminin);

Cristian Gaţu, Cornel Oţelea, Niculae Nedeff, Oprea Vlase, Olimpiu Nodea, Ştefan Orban, Corneliu Penu, Ion Popescu, Michael Redl, Mircea Costache II, Gheorghe Gruia, Gheorghe Roland Gunnesch, Petre Ivănescu, Gavril Emeric Kicsid, Ghiţă Licu, Hans Moser, Cezar Nica, Liviu Bota, Gheorghe Covaci, Edeltraut Franz Sauer, Gheorghe Goran, Mircea Grabovski, Dan Marin, Migail Marinescu, Titus Mihai Moldoveanu, Valentin Samungi, Werner Stockl, Mircea Irimie Ştef, Otto Tellmann, Constantin Tudosie şi Radu Voina (la masculin).

Moment de reculegere pentru cei care au decedat

La această gală au participat numeroşi campioni premiaţi în ediţiile antrerioare, printre care Ivan Patzaichin, Elisabeta Lipă, Doina Melinte, Maricica Puică, Fiţa Lovin, Monica Roşu, Maria Olaru, Loredana Boboc, Andreea Isărescu, Silvia Stroescu, Alexandru Eremia, Lavinia Miloşovici, Corneliu Ion, Viorica Susanu, Ioana Papuc, Veronica Cochelea şi Valeria Răcilă.

La eveniment au mai fost prezenţi, printre alţii, premierul Emil Boc, ministrul Tineretului şi Sportului, Monica Iacob-Ridzi, ministrul Educaţiei şi Cercetării, Ecaterina Andronescu, şi actorul Alexandru Arşinel.

Sursă: NewsIn

Comentarii (2)

stel1stu  •  12 Iunie 2009, 22:33

felicitari ROMPETROM

 •  12 Iunie 2009, 22:28

Edeltraut Sauer Franz este femeie ! Si care sint decedatii???

Vezi toate comentariile (2)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Fotbal, Liga 2

Pandurii Târgu Jiu - Petrolul 52

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
13:00 Fotbal, La Liga

Leganes - Valencia

Digi 2, Telekom 4
13:30 Fotbal, Serie A

Sampdoria - Cagliari

Digi 4, Telekom 3
14:00 Fotbal, Liga 1

Dunărea Călărași - Dinamo

Digi 1, Telekom 1, Look
14:00 Fotbal, Bundesliga 2

Jahn Regensburg - Hamburger

Digi 3
14:00 Fotbal, Premier League

Chelsea - Brighton

Telekom 2
16:00 Fotbal, Serie A

Bologna - Juventus

Digi 2
16:00 Fotbal, Ligue 1

Nantes - Bordeaux

Digi 4
16:00 Fotbal, Premier League

Man. United - Liverpool

Telekom 2
16:00 Fotbal, Premier League

Arsenal - Southampton

Telekom 3
17:00 Fotbal, Liga 1

Botoșani - Gaz Metan Mediaș

Digi 1, Telekom 1, Look
17:00 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni

Italia - Irlanda

Telekom 4
17:15 Fotbal, La Liga

Atletico Madrid - Villarreal

Digi 3
18:00 Tenis, WTA

Turneul din Budapesta

Digi 4
19:00 Fotbal, Bundesliga

Dortmund - Leverkusen

Digi 2, Telekom 3
19:00 Fotbal, Serie A

AC Parma - Napoli

Digi 3, Telekom 2
19:30 Fotbal, La Liga

Valladolid - Betis

Telekom 4
20:00 Fotbal, Liga 1

FCSB - Craiova

Digi 1, Telekom 1, Look
20:00 Handbal M

Montpellier - Barcelona

Digi 4
21:30 Fotbal, Serie A

Fiorentina - Inter

Digi 3, Telekom 3
21:45 Fotbal, La Liga

Levante - Real Madrid

Digi 2, Telekom 2
22:00 Tenis, ATP

Turneul din Rio de Janeiro

Digi 4
22:30 Baschet, NBA

Toronto - Orlando

Telekom 4
Program TV complet

Liga 1

Vi 22.02.19
20:00
Sepsi OSK
0
Viitorul
0
Sa 23.02.19
17:00
Astra Giurgiu
Butean 49
1
Hermannstadt
0
Sa 23.02.19
20:00
Poli Iași
0
CFR Cluj
Tucudean 90
1
Du 24.02.19
14:00
Călărași
-
Dinamo
-
Du 24.02.19
17:00
FC Botoșani
-
Gaz Metan
-
Du 24.02.19
20:00
FCSB
-
CSU Craiova
-
Lu 25.02.19
20:00
Chiajna
-
FC Voluntari
-
Liga 1 LIVE: www.gsp.ro și www.facebook.com/GazetaSporturilor/ Toate meciurile sunt transmise de Telekom Sport, DigiSport și LookTV